ABD merkezli satış platformu Amazon'a 128 milyon avro ceza kesildi. Şirket ise cezaya tepki göstererek itirazda bulunacağını bildirdi.

E-ticaret, bulut bilişim, yapay zeka ve dijital akış gibi konular üzerinde çalışan ve kurucusu Jeff Bezos olan şuan dünyanın en değerli şirketleri arasına giren Amazon'a bir ceza da İtalya’dan kesildi.

İtalya Rekabet Kurumu (Antitrust), Amazon'un e-ticaret platformuna ceza kesti. Nedeni ise İtalya kurumu tarafından Amazon'a sahip olduğu pazar hakimiyetini rakiplerinin aleyhi yönünde kullandığı gerekçesi.  

kapak_082021

Tekelcilikle mücadele amaçlı kurum, Amazon’un kendi lojistik servisine avantaj sağlayarak piyasa hakimiyetini güçlendirdiğine kanaat getirdi. Rekabet kurumundan yapılan yazılı açıklamada, Amazon'a Avrupa ve İtalya'daki lojistik ağını e-ticarette rakipleri aleyhine baskın şekilde kullanmaktan Avrupa Birliği (AB) normlarına aykırı davrandığı gerekçesiyle 1 milyar 128 milyon avro ceza kesildiği bildirildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Black Friday gibi kampanya dönemlerinde ve Amazon’un “prime” servisinden faydalanan tüketicilere sunulan imkanların, Amazon’un kendi lojistik hizmetini kullanmayan satıcıları dezavantajlı konuma soktuğu belirtiliyor.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Amazon ise İtalya Rekabet Kurumu'nun bu cezasına tepki gösterdi. Şirketten yapılan açıklamada, bu ceza 'haksız ve orantısız' olarak nitelenirken cezaya itiraz edileceği belirtildi.

AMAZON BAŞKA HANGİ CEZALARI ALMIŞTI? AMAZON TÜRKİYE NE CEZA ALMIŞTI?

2147578_810x458

Amazon geçtiğimiz Temmuz ayında da yine Avrupa Birliği ülkesi Lüksemburg’dan kişisel verileri işlemesinin Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uygun olmadığı gerekçesiyle 746 milyon euroluk rekor ceza almıştı.

Daha ilginç olanı ise bu tür bir ihlal için Avrupa Birliği çapında daha önce hiç bu kadar yüksek bir para cezası verilmemiş olmasıydı.

İtalya Rekabet Kurumu ise 23 Kasım'da ise Amazon ve teknoloji firması Apple'a, piyasada rekabet kurallarına aykırı davrandıkları gerekçesiyle başka bir hadiseden Amazon'a 68,7 milyon avro, Apple'a 134,5 milyon avro olmak üzere toplam 203,2 milyon avroluk para cezası vermişti.

amazon1

Amazon Türkiye’de ceza almıştı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na uymadığı gerekçesiyle Amazon Türkiye’nin bir maddeden 1.100.000 TL, bir başka maddeden de 100.000 TL ceza ödemesine karar vermişti.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon’un Türkiye’deki müşterilerinin kişisel verilerini Avrupa ülkeleri ve ABD’ye aktardığını ortaya çıkarmış, skandal olayın ardından Amazon’a 1 milyon 200 bin lira idari para cezası uygulamıştı.