Dışa bağımlı hale getirilen, kaynakları satılan ülkede yaşanan ekonomik buhranda artık ekmek de lüks duruma geldi.

İstanbul'da maliyetler sebebi ile ekmeğe zam isteyen fırıncılar, onay gelmeden fiyatları artırmaya başlarken bazı ilçelerde ekmek fiyatlarının 4.5 TL'ye kadar yükseldiği görüldü.

Faiz haram diyerek, "kur korumalı mvduat hesabı" keşfinde bile bulunmuş ve sonrasında enflasyonda dünya rekoru kırmış bir ülke olan Türkiye'de Son 6 ayda 3 kez zamlanan ekmeğe bu kez gayriresmi zam geldi.

İstanbul Ticaret Odası'ndan yüzde 16,6'lık zam isteyen fırıncılar, onay beklemeden artan maliyetleri gerekçe göstererek fiyatları artırdılar ve hatta bazı ilçelerinde ekmek fiyatlarını 4.5 TL'ye kadar yükselttiler.

Üsküdar ve Beykoz’da ekmek fiyatları 4 liraya, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise 4,5 liraya çıkmış durumda.

Ülkede genel bir durum olarak kendi başlarının çaresine bakmak zorunda olan esnaflarda fırıncılar da Aralık ayında resmi zammı beklemeden ekmeği 3,5 liradan satmaya başladıkları gibi, yine maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek gayriresmi zam yapmış oldular.

İstanbul'da ekmeğe 'gizli zam'; gramaj düştü, fiyat arttı

İTO’dan son resmi zammı 2022 Şubat’ta aldıklarını anımsatan Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir uygulanan zamlarla birlikte ekmeğin gramajının da düşürüldüğünün altını çizerek ve dikkat çekerek, “Bu zamla birlikte şubat itibarıyla 210 gram ekmek 3 liraya çıkmıştı. Nisan ayı meclisinde 210 gram ekmeğin 3,5 liraya çıkması talebinde bulunduk ama henüz gündeme alınmadı” dedi.

Demir, “Bu talebimiz, ilerleyen günlerde buğday hasadının da başlamasıyla birlikte haziran ayı meclisinde tartışılabilir. Ancak bazı ilçelerdeki fırıncılar artan maliyetlerden dolayı resmi zammı beklemeden, cezaları da göze alarak son 10 gündür zam yapmaya başladı. Üsküdar ve Beykoz’da satılan ekmek fiyatları 4 liradan, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise 4,5 liradan satılmaya başlandı” sözleri ile de dikkat çekti.

KABUS! "Her Türk Vatandaşının Bilgileri Ellerinde" Dendi! Tarihin En Büyük Veri Sızıntısı da Türkiye'de Yapıldı! KABUS! "Her Türk Vatandaşının Bilgileri Ellerinde" Dendi! Tarihin En Büyük Veri Sızıntısı da Türkiye'de Yapıldı!

Yani sonuç olarak ;bir dönem, gururlandığımız Kıbrıs harekatı sebebi ile ambargo uygulanan Türkiye'de parası ile alacak tüp bulamadıkları için kuyruklarda bekleme sonucu travma yaşayan seçmen, şimdi ise hiçbir ambargo yaşamadığı halde dünyanın en büyük enflasyon oranı ile tarihe geçen ülkede, bulunan ekmek için bu defa parası olmadığından kuyruğa bile giremiyor.