Amerika Birleşik Devletleri’nin Karadeniz’de düşen MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracının düştüğü bölgeye bir İHA daha gönderdiğini ileri sürüldü.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Karadeniz’de düşen MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracının düştüğü bölgeye bir İHA daha gönderdiğini ileri sürüldü.

CNN tarafından yapılan habere göre ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Karadeniz’de MQ-9 Reaper tipi İnsansız Hava Aracını kaybettiği bölgeye aynı tipte yeni bir İnsansız Hava Aracının gönderildiği açıklandı.

Pentagon’un Karadeniz bölgesindeki İnsansız Hava Araçları uçuşlarını bu bölgedeki incelemeler tamamlayıncaya kadar durdurmayı düşünmediğini belirten kaynaklar İnsansız Hava Aracının düşmesinden kısa bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeye yeni bir MQ-9 Reaper tipi İnsansız hava aracı gönderdiğini aktardı.

Alınan bilgilere göre ise yeni gönderilecek olan İnsansız Hava Aracının görevi olay yerini incelemek ve Rus askerlerinin insansız hava aracının enkazını çıkartma konusunda olası girişimlerini gözlemlemek olduğu düşünülüyor.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Pentagon ise söz konusu bölgeden alınacak istihbaratın potansiyel değerini Rusya ile gerilimin artması riski sebebi ile bu tür görevlerin maliyet ve faydalarını analiz etmeyi planlıyor. Washington ise yine önümüzdeki günlerde Karadeniz’e bir İnsansız Hava Aracı Gönderilmesi olasılığını ciddi bir biçimde değerlendiriyor.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri ise 14 Mart 2023 tarihinde Karadeniz üstünde Amerika Birleşik Devletleri’ne ait MQ-9 tipi bir insansız hava aracının saptanması ardından savaş uçaklarını havalandırdıklarını ve önleme uçuşu gerçekleştirdiklerini aktarmış ve aracın düşmesine sebep olunduğu iddialarını kabul etmemişlerdi.

Sert Manevra Yüzünden Düştü

Rusya Savunma Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin MQ-0 insansız hava aracının Karadeniz üzerinde gerçekleştirdiği bir manevra yüzünden düştüğünü belirtti.

Rusya Savunma bakanlığı yaptığı açıklama ile “MQ-0 İnsansız hava aracı, Moskova saatiyle 09:30’da sert manevra yüzünden kontrolsüz uçuşa geçti, irtifa kaybetmesi yaşadı ve suya çarptı. Rus savaş uçakları silah kullanmadı, insansız hava aracıyla temasa geçmedi ve sağ salim olarak hava üslerine geri döndü” açıklamasında bulundu.