Amerika Birleşik Devletleri ile ortak tatbikatları süren Güney Kore, Kuzey Kore’nin bir kez daha denize doğru seyir füzesi fırlattığını açıkladı.

Güney Kore ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre Kuzey Kore’nin kuzeydoğusunda yer alan kıyı kasabası Hamhung’dan “Birçok” seyir füzesinin fırlatıldığını tespit ettiklerini açıklandı. Füzelerin Kuzey’in doğu sularına atıldığını ve Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri istihbarat yetkililerinin ise daha fazla detay için çalışmaları sürdürdüğünü açıkladı.

Güney Kore ordusu ise hazırlıkların süreceğini ve Amerika Birleşik Devletleri ile tatbikatların kalan kısmının aynı başarı ile tamamlanacağını aktardı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Söz konusu füze denemeleri ile ilgili olarak ise Kuzey Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore ordularının Kuzey’in işgali provası olarak değerlendirdiğini 11 günlük büyük ölçekli bu askeri tatbikatların tehlikeli olduğunu aktardı, tatbikat sürecince Kuzey Kore tarafından yapılan bu füze testi dördüncü test oldu.

Askeri tatbikatlar yarın sona erecek olsa da Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’nin yeni tatbikat turu ise gelecek günlerde uçak gemisi göndermeyi planlaması nedeni ile Kuzey Kore tarafından füze testlerinin devamı bekleniyor.

Füze Denemeleri Peş Peşe Oluyor

Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri’nin 14 Mart tarihinde başlattığı ‘özgürlük kalkanı’ tatbikatı sürerken Kuzey Kore ise füze denemelerini sürdürüyor.

22 Mart’ta nükleer karşı saldırı tatbikatı düzenlendiğini duyuran Kuzey Kore, bu tatbikatın 3 farklı bölümden oluştuğunu, bunların nükleer saldırı kontrol sisteminin yönetilmesi, nükleer karşı saldırı durumuna geçiş ve nükleer başlık modeli taşıyan balistik füzenin fırlatılması olduğunu açıklamıştı.

Güney Kore ile Japonya ise 19 Mart tarihinde Kuzey Kore’nin Japon Denizi yönüne saat 11:05’te balistik füze denemesi yaptığını duyurmuş, bu füzeler azami 50 kilometre irtifaya ulaşmakta olup 800 kilometre yol alarak Japon Denizi’ne düştüğünü açıklamıştı.

Denemelerin ise Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri ordularının 14 Mart’ta başlattığı tatbikat esnasında yapılmış olması büyük dikkat çekti, Kuzey Kore tarafından mart ayının başından beri 6.kez yıl başından bugüne kadar ise 20’yi aşkın füze denemesi yapıldı.