Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde 28 yaşındaki siyah Amerikalı bir genç göz altında iken nefessiz kalarak hayatını kaybetti.

Virginia eyaletinde ortaya çıkan olayda gözaltında hastaneye getirilen 28 yaşındaki genç, hastanede polisler ve personelin müdahalesi sonucu nefessiz kalarak hayatını kaybetti, gencin ölümünden sorumlu tutulan 7 polis ile 3 sağlık çalışanı hakkında ise cinayet suçlaması ile dava açıldı.

Yaşanan olayda Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde 28 yaşındaki siyah Amerikalı olan Irvo Otieno, Henrico County hapishanesinden getirildiği psikiyatri hastanesinde hayatını kaybetti.

6 Mart’ta yaşanan ve hastanenin güvenlik kamerasına yansıyan olayda, elleri ve ayakları kelepçeli şekilde bir odaya getirilen Otieno’nun Henrico County Polis Departmanında görevli 7 polis ve 3 hastane görevlisi tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldığı net biçimde görülüyor.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

10 kişinin yerdeki Irvo Otieno’nun üzerine çıkıp kuvvet uyguladığı anlar saniye saniye güvenlik kameralarına yansır iken Irvo Otieno’nun ise bir süre sonra hareketsiz kaldığı ve sağlık görevlilerince suni teneffüs ile müdahale edildiği net biçimde görülüyor.

Yaklaşık 11 dakika boyunca orantısız güce maruz kalan Otieno’nun adli tıp raporunda ise ‘nefessiz kalarak boğulma’ sonucu hayatını kaybettiği belirtilmiş durumda.

Cinayet Davası Açıldı

Yaşanan olayın ardından 7 polis ile 3 sağlık personeli göz altına alınırken haklarında cinayet suçlaması ile dava açıldı, göz altına alınan polislerin 2’si kefalet ile serbest bırakılırken, diğerlerinin ise tutukluluk halleri sürüyor.

Hayatını kaybeden Irvo Otieno’nun annesi Caroline Ouko ise görüntülerin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından yaptığı açıklama ile “Oğlum köpek gibi, hatta köpekten beter muamele gördü. Videoda bunu kendi gözlerim ile gördüm” ifadelerini kullandı.

Otieno ailesinin avukatı olan Ben Crump ise, Otieno’nun ‘yardım eline’ ihtiyaç duyduğu esnada orantısız güce maruz kaldığını açıkladı.

4 yaşında iken ailesi ile birlikte Kenya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Otieno, 3 Mart’ta hırsızlık ihbarı üzerine göz altına alınmış ve krize girmiş bu sebep ile Otieno hastaneye götürülmüştü, bu sırada polislere yönelik saldırıda bulunduğu bunun üzerine ise hapishaneye götürüldüğü ifade edilmişti. Otieno'nun 6 Mart'ta ise yatırılmak üzere psikiyatri hastanesine getirildiği aktarılmıştı.