Gıda fiyatlarında meydana gelen son zamanlardaki fahiş zamlardan dolayı vatandaşlar, bakanlıklara şikayetler yağdırmıştı. Bu zamların toptan satış yapan firmalardan kaynaklandığı öne sürülüyor.

Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı
Gıda fiyatlarında meydana gelen son zamanlardaki fahiş zamlardan dolayı vatandaşlar, bakanlıklara şikayetler yağdırmıştı. Bu zamların toptan satış yapan firmalardan kaynaklandığı öne sürülüyor. Zira üreticiler de market ve manavlar da ürünlerden çok az kar ettiklerini kaydediyor. Buna rağmen bazı ürünlerde üretildikten sonra pazara gelene kadar meydana gelen kat kat fiyat artışının gerçek nedeni araştırılıyor.Bu zamları görüşmek için dün akşam toplanan Gıda Toplantısı birçok sorunu masaya yatırdı ve çeşitli çözüm önerilerini tartıştı. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan başkanlık etti. Toplantıya Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal da katıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, piyasada meydana gelen ani zamlarla ilgili hızlı karar alabilmek adına bir "Erken Uyarı Sistemi'nin" geliştirileceğinin altını çizdi.

2021 yılındaki fiyat beklentileri konuşuldu!


Toplantıda pandemi ortamının, ürünlerin yetiştirilme sürecine ne derecede etki ettiği masaya yatırıldı. Gelişmelerin pazardaki ürünlere etkisi ve 2021 yılındaki fiyat beklentilerinin konuşulduğu ifade edildi. Öte yandan üreticiler ile marketlere yapılan ani denetimlerin sıklaştırılacağı kaydedildi. Yapılan bazı denetimler sonucunda fahiş zamlar ve stokçuluk gibi suçlamalarla en az 600 bin liralık cezanın kesildiği ifade edildi.