Kültür Bakanlığı, gelen tepkilerin ardından Atatürk'e hakaret eden Ara Malikian'ın konserini iptal etti.

Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden Ara Malikian'ın konseri tepkiler sonrası geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerince iptal edildi. 

Atatürk'e hakaret eden İspanyol keman virtüözü Ara Malikian'ın Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın organize ettiği "Başkent Kültür Yolu Festivali"nde sahneye çıkacağının öğrenilmesi yoğun tepkilere neden olmuştu.

Bakanlık yetkililerine ulaşan Odatv'nin haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, festivali organizasyon şirketlerinin yaptığını ve onların getirdiği listede bu ismin olduğunu ifade ettiler.

1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı! 1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı!

Ara Malikian isminin listede görülmesinin ardından Bakanlığın devreye girerek ismin listeden çıkarıldığı bildirildi. Ara Malikian konserinin ise geçen hafta iptal edildiği bilgisi paylaşıldı.

Ara Malikian, verdiği bir röportajda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e “soykırımcı psikopat” diye hakaret ve iftiralarda bulunmuştu.

ARA MALİKİAN KİMDİR?

14 Eylül 1968, Beyrut doğumlu Ara Malikian Ermeni asıllı İspanyol kemancı ve müzisyendir.

Müziğe olan ilgisi kendisi gibi müzisyen olan babası sayesinde başladı. Beyrut'ta savaş patlak verdiğinde genç yaşta ülkeden ayrıldı. İlk konserini 12 yaşında veren isim 15 yaşında Hochschule für Musik und Theater Hannover'e kabul edilen en genç müzisyen oldu.

Kendine klasik oryantal caz, çingene rock ve Latin müziğinden mülhem bir tarz yaratan ve Niccolò Paganini ve Bach'tan etkilenen Malikian 2015’te Latin Grammy Ödülü'nü kazanması ile biliniyor.