Milyonlarca insan aralık ayı enflasyon rakamlarını yakından takip ediyor. Son altı ayın enflasyon rakamları ile memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranı netleşecek. Bu kapsamda vatandaşlar enflasyon rakamlarını araştırmaya başladı. İşte detaylar…

Milyonlarca insan aralık ayı enflasyon rakamlarını yakından takip ediyor. Son altı ayın enflasyon rakamları ile memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranı netleşecek. Bu kapsamda vatandaşlar enflasyon rakamlarını araştırmaya başladı. İşte detaylar…


Hem memur hem de emeklileri yakında ilgilendiren aralık ayı enflasyon rakamları merak içerisinde yakından takip ediliyor. Son altı ayın enflasyon rakamları kapsamında memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklayacağı veriler dört gözle bekleniyor.

enflasyon-tKMt_cover


Memur ve Emeklilere Müjde!


Milyonlarca vatandaş TÜİK’in açıklayacağı aralık ayı enflasyon rakamlarına gözlerini çevirmiş durumda heyecanla bekliyor. Geçtiğimiz ay kasım ayı enflasyon rakamları ile son beş ayın enflasyon farkı %14,04 oranında olduğu açıklanmıştı. TÜİK geçtiğimiz gün aralık ayı enflasyon rakamları ile ilgili olarak beklenti anketini yayımladı. 15 kurumun ktaıldığı anket kapsamında değerlendirme yapıldığında aralık ayı TÜFE’ nin aylık %2,8 oranında yıllık ise %67 oranında gerçekleşeceği yönünde olduğu belirtilmiş. Öte taraftan aralık ayı enflasyon oranı ise minimum beklenti %1,4 maksimum beklenti %4,1 oranında olduğunu ifade edebiliriz. Yıllık enflasyon için baktığımızda ise maksimum %69,1 minimum %64,6 oranında gerçekleştiğini ifade edebiliriz. 


TÜİK’ in 2022 yılı son beş aylık enflasyon rakamlarına baktığımızda: temmuz ayı enflasyon oranı %2,37; ağustos ayı enflasyon oranı %1,46; eylül ayı enflasyon oranı %3,08; ekim ayı enflasyon oranı %3,54; kasım ayı enflasyon oranı %3,51 olduğunu ifade edebiliriz. Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile hem memur hem de emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz. 

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

faiz-3


Aralık Ayı Enflasyon Rakamları ile Zam Oranı Netleşti!


3 Ocak 2023 tarihinde saat 10:00 civarı TÜİK tarafından açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamları milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Yeni yıla girdiğimiz bu günlerde en çok merak edilen aralık ayı enflasyon rakamları olduğunu ifade edebiliriz. Emekli ve memur zam oranında belirleyici olacak aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasından sonra 2022’ nin son altı ayılık enflasyon farkının belli olacağını vurgulayabiliriz. TÜİK’ in açıklamış olduğu 2022 nin son beş aylık enflasyon artış oranı %14,04 seviyesinde olduğu görüyoruz. 


Yeni yılın ilk günlerinde memur ve emekliler heyecanla açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarını bekliyor. Aralık ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranının netleşeceğini ifade edebiliriz. 


Öte taraftan küresel piyasalarda da yüksek enflasyon ile mücadelenin devam ettiğini ifade edebiliriz. Bugün dünyanın en büyük ekonomilerinde dahi hem salgın döneminde büyük kapanmalar ile yaşanan tedarik zinciri kopuşların ardından hem de Ukrayna- Rusya savaşının çıkmasından kaynaklı ekonomik krizin yaşandığını hatta enerji krizlerinin ortaya çıktığını ifade edebiliriz. Dolayısı ile birbirine entegre bir yapı içerisinde olan uluslararası sitemde dünyanın öbür ucunda yaşanan bir olayın bugün bizi oturduğumuz yerde etkileme potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade edebiliriz.

Bunda etkili olan temel faktörün küreselleşme olduğunu da ifade edebiliriz. Ancak günümüz dijital çağda akıllı cihazların kullanımının arttığı teknolojinin hızına ayak uyduramadığımız bugünlerde küreselleşmenin öldüğünü ifade edenler olsa da aslında bu pek de mümkün görünmüyor en azından günümüz açısından baktığımızda bu zor.

Bunun yerine farklı bir teorinin yer alacağı da iddia ediliyor. Sonuç olarak günümüzde hızla yayılan bir teknolojik bir gelişme var. Bunun kapsamında da bir dönüşüm yaşanıyor. Doğal olarak ekonomi da bunlardan etkilenmektedir. Günümüz küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyonun ülkemizde de yansıdığını ifade edebiliriz.