Milyonlarca vatandaş, araç sahibi olabilmek için ÖTV indirimi yapılmasını bekliyordu. Müjdeli haber nihayet geldi.

Her geçen gün artan araç fiyatları nedeniyle, araba sahibi olmak nerdeyse imkansız hale geldi. Araç satışı için getirilen yasakların araç fiyatlarını düşürmesi beklendi ancak ne yazık ki bu gerçekleşmedi. Vatandaşların bir sonraki umudu da ÖTV indirimiydi. Araç fiyatlarında ÖTV indiriminin yapılmasını milyonlarca vatandaş bekliyordu.

OTOMOTİV DİSTRÜBÜTORLERİ DERNEĞİ O BİLGİYİ PAYLAŞTI

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD), ÖTV indirimi ile ilgili gündeme bomba gibi düşecek haber geldi. Öncelikle Eylül ayına ilişkin otomobil ve hafif ticari araç pazarı verileri halkla paylaşıldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından vatandaşlara sunulan bilgilere göre; otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 yılının eylül ayında yüzde 8,7 artış yaşandı. Bu artışın otomobil pazarında da yüzde 2,9 oranında olduğu ifade edildi. Kamuoyu ile paylaşılan verilerde yer alan son bilgi de hafif ticari araç pazarında bu ay yüzde 36,7 oranında artış yaşandığı oldu. Genel olarak baktığımızda ise; 2022 yılının Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2021 yılının Eylül ayına kıyasla yüzde 8,7 arttı ve 62 bin 084 adet satış gerçekleşti.

Halk arasında yapılan bir röportajda, vatandaşların çoğu araç almak için ÖTV indirimi veya matrah düzenlemesi yapılmasını beklediğini ifade etti. Hem otomobil sektöründekiler hem de araba almak isteyen vatandaşlar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi veya matrah düzenlemesini dört gözle bekliyor. Samsun 2. El Otomotivciler Sitesi’ne kurulan araç pazarını gezerek araçların fiyatlarında azalış yaşanıp yaşanmadığını kontrol eden ve son güncellemeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar düşüncelerini paylaşarak halkın sesi oldu.

ÖTV İNDİRİMİ ARAÇ FİYATLARINI DÜŞÜRECEK

Araç sahibi olmak için ÖTV indirimini bekleyen milyonlarca vatandaştan biri olan Yasin Bayar, yaptığı açıklamada araba piyasasının çok yüksek olduğunu ve ÖTV indirimini kullanarak araç almak istediğini dile getirdi. ÖTV indirimi yapılmasının piyasayı son derece olumlu etkileyeceğini düşündüğünü belirterek ÖTV indirimin fiyatları biraz geri çekeceğine inandığını söyledi.

iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı! iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı!

Açıklama yapan bir diğer bir vatandaş da ÖTV indirimi düzenlemesi ile vatandaşların çok daha rahat bir şekilde araç alabileceğini ifade etti. İkinci el piyasasının olası bir ÖTV değişikliğinden çok fazla etkileneceğini düşünmediğini belirterek sözlerini noktaladı.

Halkın genel olarak düşüncesi; ÖTV indirimi olursa daha fazla araç satışı olabileceği yönünde.  Güncel durumda hem ikinci el pazarında hem de sıfır araç pazarında alıcı bulmak son derece zorken, ÖTV indirimi yapılırsa hem araba satıcılarının hem de alma niyetinde olan vatandaşın rahatlayacağı tahmin ediliyor. Konu ile ilgili yetkili kişiler de ÖTV indiriminin gerçekleşmesi durumunda birçok vatandaşın araç sahibi olmak için adım atacağını öngörüyor. İndirim ile ilgili beklentiler gerçekleşirse, araç pazarının da hareketleneceği söyleniyor. Milyonlarca vatandaş 2023 yılından önce araç almak için hükümetin yapacağı açıklamayı bekliyor.