Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ve yıllık olarak enflasyon verileri açıklandı. Piyasaların gözü açıklanan aralık ayı enflasyon rakamlarını bekliyordu. Açıklanan rakamlar ile son altı ayın enflasyon rakamları açıklanmış oldu. Dolayısı ile memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranları da netleşti. İşte detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ve yıllık olarak enflasyon verileri açıklandı. Piyasaların gözü açıklanan aralık ayı enflasyon rakamlarını bekliyordu. Açıklanan rakamlar ile son altı ayın enflasyon rakamları açıklanmış oldu. Dolayısı ile memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranları da netleşti. İşte detaylar…


Gözler bugün TÜİK’ in açıklayacağı enflasyon rakamlarına çevrilmişti. Her ay hem aylık hem de yıllık bazda enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK’ in aralık ayı enflasyon rakamları memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammın netleşmesi açısından önemli olduğundan yakından takip edildi. Hem iç piyasa açısından hem de dış piyasa açısından enflasyon rakamları önem arz ediyor.

63b1ae96e4bfdc138c2ffaee


Aralık Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı!


Küresel piyasalarda yaşananlar ulusal piyasalara yansıdığını biliyoruz. Dolayısı ile Çin’ de yaşanan pandeminin etkileri, Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş ve Avrupa ülkelerinde devam eden enerji krizi piyasaları etkilemeye devam ediyor. Çin’ de devam eden korona virüsün diğer ülkelere sıçraması ve tedarik zincirinde kopmalar yaşanması endişesi piyasaları geriyor. Öte taraftan yaşanan bu gelişmeler yatırım araçlarını da etkilemektedir. Bu kapsamda gram altında rekor yaşanırken dolarda da sabit bir seyirin devam ettiğini ifade edebiliriz. 


Çin’ de hala sert tedbirlerin devam edildiğini ifade edebiliriz. Rusya’ nın Ukrayna’ ya başlangıçta sınırlı askeri müdahale olarak başlamışsa da Ukrayna’ nın güçlü savunması ile karşılaşılmasıyla savaş günümüze kadar uzadığını ifade edebiliriz. Bu bağlamda küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin ulusal piyasalara olan etkilerini de görüyoruz.

63b4250e86b24465a8808ec5


Memur ve Emekli Maaşları Belli Oldu!


2022 yılında hem ocak ayında hem de temmuz ayında asgari ücrete, emekli ve memur maaşlarına zam yapılmıştır. Normalde yılda bir defa yapılan zam yüksek enflasyon rakamlarından kaynaklı 2022 yılında iki sefer yapılmıştı. Ayrıca küresel piyasalarda yaşananlara da değindik.


TÜİK aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara baktığımı zaman aylık bazda %1,18 yıllık ise %64,27 oranında olduğunu ifade edebiliriz. Geçen ayın verileri ile karşılaştırdığımız zaman geçen ay %0,74 oranında azalma yaşarken bu ay %0,24 oranında enflasyonda azalma yaşandığı da belirtildi. Öte taraftan TÜİK in açıklamış olduğu son altı aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman temmuz ayında %2,37 oranında, ağustos ayında %1,46 oranında, eylül ayında %3,08 oranında, ekim ayında %3,54 oranında, kasım ayında %2,88 ve aralık ayında %1,18 oranında gerçekleştiğini görüyoruz. Bütün bu oranları incelediğimiz zaman ikinci altı aydaki enflasyonun %15,4 oranında olduğunu ifade edebiliriz. 

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!


2022 yılının temmuz ayında memurlara %7 oranında toplu sözleme zammı verilmişti. Son altı ayın enflasyon rakamları dikkate alındığında memurların %8,2 oranında enflasyon farkı alacağını ifade edebiliriz.  Öte taraftan altı aylık enflasyon verisi toplamda %15.2 oranında gerçekleştiğini belirtebiliriz. 


Temmuz ayı memur maaşlarına yapılan zam oranları ile bugün açıklanan enflasyon rakamlarına baktığımız zaman şu an %15.2 oranında enflasyon farkından %7 toplu sözleşme zammı oransal açıdan çıkardığımızda memur maaşlarının %8.2 oranında enflasyon farkını kazandığını görüyoruz. Öte taraftan toplu sözleşmeyi de düşündüğümüzde memurların 2023’ ün ilk yarısında %8 oranında zam alacağının netleştiğini ifade edebiliriz. 

2023 yılında durumun nasıl şekil alacağı ise mevcut politikalarda yaşanan değişikliklerin göstereceğini ifade edebiliriz. Seçim öncesi ve seçim sonrası dönemde farklılıkların yaşanacağını ifade edebiliriz. Ayrıca küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin de piyasaları etkileyeceğini ifade edebiliriz. Bilhassa Çin’ deki salgının diğer ülkelere sıçramaması gerekmektedir. Rusya ve Ukrayna savaşının da nasıl bir hal alacağı da merak edilenler arasında yer alıyor.