Asgari ücret Haziran ayına çekildi! 13 bin TL hesaplara geçecek. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılında da asgari ücrete Temmuz ayında bir ara zam geleceğini müjdelemesinin ardından vatandaşlar büyük bir bekleyiş içine girdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun gerçekleştireceği görüşmeler ile beraber ilk 6 ayın enflasyon verileri doğrultusunda maaş zammı miktarı netleşecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatla birlikte çalışmaları başlayan asgari ücret zammının daha erken açıklanması bekleniyor. Seçimin 14 Mayıs 2023’ten sonra 28 Mayıs 2023 tarihine 2. turunun gerçekleştirilmesi kararı verildi. Bunun akabinde 5 Haziran 2023 tarihinde yeni Meclis çalışmalarına hızlı biçimde başlayacak. Haziran ayında asgari ücretin açıklanacağına dair kulis haberleri geliyor. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? Temmuz ara zammı yüzde kaç oranında gerçekleşecek? Asgari ücret zamlı olarak Haziran ayında mı yatacak? İşte Temmuz 2023 asgari ücret ara zammı hakkında detaylar haberimizde... 

asgari ücret temmuz 2023 ne kadar

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

ASGARİ ÜCRET ZAMMI YÜZDE KAÇ? 

Asgari ücret zammı yüzde kaç oranında gerçekleşecek merak ediliyor. Son olarak refah payı eklentisiyle beraber yüzde 45 oranında bir asgari ücret zammı hakkında haberler geldi. Ayrıca kamu işçilerine taban maaşın 15 bin TL olarak belirlenmesi, maaş miktarlarını 18 bin TL bandına çekti. Memurlara gelen 22 bin TL minimum maaş haberi de asgari ücret bazında değerlendirildiğinde zammın yüzde 45’i aştığı görüldü.  

ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN AÇIKLADI 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamada “Yüzde 70’e çıkacak deniyor, ancak bu durumda üsttekiler için de yüzde 70 oranında bir zam gerçekleşmesi gerekecek. 1,5 senedir vergi alınmayan asgari ücret Temmuz ayında alım gücünü koruyacak biçimde düzenlenecektir.” ifadelerine yer verdi.  

Bu açıklamalarının yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin dolar bazında en fazla artışı AK Parti döneminde gördüğünü belirterek Temmuz ayında da 500 dolar altında olmayacağının kesinliğini sundu. Bunların akabinde yüzde 70 olamayacağı ve 500 dolar altında olamayacağı göz önüne alınınca uzmanlar görüşlerini paylaştı. Refah payı eklemesi ile asgari ücretlinin son belirlenen 10 bin TL açlık sınırı altında kalmaması adına Temmuz ayında alım gücünü koruyacak iyileştirme için yüzde 50 düzeyinde bir artış bekleniyor. 

asgari ücret ne zaman zamlı yatacak

Yeni Meclis’in Haziran ayının ilk haftasında çalışmalara başlayarak asgari ücret müjdesini yüzde 502ye yakın bir civada vereceği düşünülüyor.