Asgari ücret netleşti! 2023 Asgari Ücret son dakika sürprizi geldi. Asgari Ücretli vatandaşlara güzel haber bugün geldi.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

Asgari ücret zam oranı için nefesler tutuldu. Yılbaşına çok az bir süre kala 2023 yılı için asgari tespit komisyonu farklı tarihlerde iki kez bir araya gelecek. Bugün gerçekleşen ilk görüşmede yol haritası belirlendi ve asgari ücret için toplantı tarihleri duyuruldu. Peki, 2023 yılı asgari ücret ne zaman açıklanacak? Zam oranı için beklentiler ne durumda, asgari ücret zammı ne kadar, yüzde kaç olacak?

 Asgari ücret 2023 zammı için milyonlarca çalışanın gözleri haberlerde ve meraklı bekleyişini sürdürüyor. Aralık ayının ikinci yarısında açıklanması beklenen zam oranı vatandaşların gündeminden düşmüyor. Ocak 2022’de asgari ücrete büyük bir oranda zam yapılmış, milyonlarca asgari ücretli çalışanın maaşı yüzde 52 artmıştı. Ancak enflasyon oranlarının yıl ortasında rekor seviyelere çıkması ile birlikte alım gücü git gide düşünce yılın ortasında ikinci yarısında asgari ücrete yeni bir zam ihtiyacı doğmuş ve 2022’de 4 bin 253 TL olan asgari ücrete Haziran ayında bir zam daha yapılmıştı. Asgari ücretli çalışanlar Temmuz 2022 maaşını 5 bin 500 TL olarak almaya başladı.

 Asgari ücret zam oranına ilişkin önemli uzmanlardan peş peşe açıklama gelmişti. 2023 yılında bir çalışanın alacağı en düşük maaşı belirlemek üzere komisyon gelecek haftalarda tekrardan bir araya gelecek. Her yıl yeni yıla az bir süre kala Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor. Bu komisyonda 5 tane işçi temsilcisi, 5 tane işveren temsilcisi ve 5 tane de hakem olarak hükümet temsilcisi yer alıyor.

Bu 15 kişi ellerinde bulunan verileri değerlendirerek bir asgari ücret belirliyor.

Geçtiğimiz yıllara bir baktığımız zaman asgari ücreti belirleyen en önemli parametre enflasyon olmuş Şimdiye kadar ilgili kişiler tarafından yapılan açıklamaların ortak yönü enflasyonun üzerinde ve alım gücünü artıracak şekilde olacağı yönündeydi. Peki, merak ile beklenen ücret ne zaman duyurulacak?

 ASGARİ ÜCRET 2023 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

1 Aralık tarihinde gerçekleşen ilk görüşmede komisyonun hangi tarihlerde bir araya geleceği sorusu hem işveren hem de işçiler tarafından merakla bekleniliyordu. Buna göre ilk toplantı 7 Aralık tarihinde ikinci toplantı ise 14 Aralık tarihinde yapılacak. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret takvimiyle ilgili şu sözleri dile getirerek "Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli açıklandı. İlk toplantı 7 Aralık saat 14:00'da, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14:00'da yapılacak." Gerçekleşecek  ifadelerini kullandı.

Bu çerçevede 14 Aralık tarihinde yapılacak olan toplantıdan karar çıkması halinde asgari ücret zammı 14 Aralık tarihinde açıklanabilir. Buradan bir karar çıkmaması halinde ise üçüncü toplantı ya da Kabine toplantısı sonrasında gerçekleşecek olan açıklamalar beklenecek.

 ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLACAK?

Asgari ücret zam oranı beklentileri %30’dan %100’e kadar değişiyor. Konuya ilişkin net kararı komisyon önümüzdeki tarihlerde duyuracak.