Resmi Gazete'de 2023 yıllına ilişkin ekonomiye dair merak edilen pek çok program yayımlandı.

Doğalgaz Ödemeleri İçin Bakanlıktan Açıklama! Bu Ay Doğalgaz Desteği Ne Zaman Ödenecek? Doğalgaz Ödemeleri İçin Bakanlıktan Açıklama! Bu Ay Doğalgaz Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Yayımlanan programda gelecek yıl uygulanacak olan politika ve tedbirler, yürütülecek faaliyet ve projelere yer aldı. Merak edilen projelerden biri de BES sisteminden çıkmayan katılımcılara avantajlı kredi fırsatı sunuyor.

Yayımlanan programa göre uzun vadeli tasarruf için Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki katılımcıların kredi ihtiyaçları sebebi ile sözleşmelerini fes etmek yerine BES birikimleri sayesinde sistemden çıkmadan avantajlı koşullarla kredi çekebilmesi için bazı avantajlı fırsatlar sunulacağı belli oldu.

Katılımcının ortalama fon büyüklüğü, ortalama tüketici kredisi miktarları dikkate alınarak durum analizi ve projeksiyon çalışmalar düzenlenecek ve incelemeler yapılacak. Paydaşların fikirleri doğrultusunda taslak yönetmelik oluşturulacak. Katılımcılar, bankalar ve emeklilik şirketleri arasındaki koordinasyonu sağlayacak bir altyapı geliştirecek.

ENERJİ TİCARETİ ÖDEMELERİNE MİLLİ PARA

 Mali piyasalarla ilgili çalışmalar kapsamında ikili anlaşmalar yolu ile yerel para cinslerinden ticaret fırsatları da artırılacak. TCMB-Çin Merkez Bankası arasında geçtiğimiz haftalarda yenilenen Para Takası Anlaşması çerçevesinde firmalara Çin Yuanı reeskont kredisi kullandırılmasına benzer uygulamalar Türkiye ile finansal ve ticari ilişkileri yoğun olan ülkelere de sağlanacak.

Bazı ülkelerle karşılıklı olarak finansal piyasalarda enerji ticareti ödemeleri dahil olmak üzere milli para cinsi işlemlere başlanması, lira varlıklara yatırım yapılması, milli Kredi kartlarının kabul edilmesi ve finansal işlemlerin milli para cinsinden yapılması, bankalararası işbirliği ve iletişimin güçlendirilmesi için hayata geçirilen önlemlerin diğer ticaret ortakları ile de yürütülmesi için bazı önemli girişimde bulunulacak.

 FAST’LE ENTEGRASYON ÇALIŞMASI

Ayrıca yapılan programa göre dijital Türk Lirası’nın ödemeler için kullanmak için bazı testlerden geçirilecek. Dijital Türk Lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST sistemleri ile araştırma geliştirme çerçevesinde entegrasyon çalışmaları tamamlanacak. 

- Vergi adaletinin güçlendirilmesi, vergi tabanının genişletilmesi ve vergi hasılasının daha da artırılmasını hedefleyecek şekilde vergi sisteminde bazı önemli değişiklikler yapılacak.

- Sahtecilikle mücadele de erken uyarı özelliğine sahip, risk modelleme özelliğine dayalı kapsayıcı bir araç geliştirilecek.

*Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak şartı işe vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkin duruma getirilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi emeklilik döneminiz için birikim yapmanız amacı ile kişilerin daha rahat emeklilik hayatı yaşaması içim kurgulanmış bir sistemdir. Çalışma hayatınız boyunca yapacağınız düzenli ödemeler ile emeklilik döneminizde mevcut yaşam standartlarınızı ilerletebilirsiniz

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yatırmış olduğunuz katkı payları uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen emeklilik yatırım fonlarında daha değerli hale gelir. Birikimleriniz yatırdığınız her katkı payının etkisi ile sizin için git gide büyür. Hem emeklilik yatırım fonlarının kurgulanışı, hem de kartopu etkisi sebebiyle sistem uzun vadeli yatırım için uygundur.

Devlet katkısı sayesinde yatırdığınız her katkı payının yüzde 25’ini de devlet hesabınıza yatırıyor. Üstelik bu avantajdan faydalanmak için gelir vergisi mükellefi olmanıza şart değil.