Asgari ücretliye yapılacak zamla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Temmuz ayında asgari maaş 12 bin TL olcak mı? İşte detaylarıyla birlikte asgari ücrette yapılacak yeni zamma ilişkin bakanlık açıklamaları...

Asgari ücretlilerin yakından takip etmekte olduğu maaş zammı haberlerine yenileri ekleniyor. Bakan Vedat Bilgin, geçmişte yaptığı açıklamalarla tekrardan gündeme geliyor. Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan belirttiği üzere Temmuz'da yapılacak zamlarla birlikte asgari ücretli kaç TL alacak?

Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Bu konuda pek çok iddia ve tahmin yer almakta. Ancak enflasyon oranlarını bilmeden yapılan tahminler biraz asılsız kalıyor. Haziran'a kadar ki süreçte enflasyonun yüzde kaç olacağı ortaya çıktığı vakit zamdan söz edilebilir. Ancak hükümetin konuyla ilgili süregelen bir çalışması da olabilir.

para2_11zon (3)

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

12 Bin TL Asgari Ücret!

Asgari ücrete yapılacak zammın yüzdeliğine bağlı olarak, en düşük 12 bin TL ödeme yapılabilir. Bu da alım gücünü asgari maaş alanlar için önemli ölçüde artıracaktır. Ancak yeni gelişmeler doğrultusunda nasıl bir adım atılacağını en yakın zamanda öğreneceğiz. Asgari ücretlilere bu konuda bir açıklama muhakkak yapılacaktır.

Bakan Vedat Bilgin Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapmış olduğu açıklamada "Yeni asgari ücret düzenlemesi temmuzda olacak. Şartlar zorlanırsa 6 ayda bir yoksa yıllık yapılır. Temmuzda enflasyonist ortamın ücretler üzerinde yıkıcı etkisini değerlendirerek temmuz ayında yeniden bir düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Bu hesaplara dayanan bir şeydir. Hesap ederek temmuzda yeniden düzelteceğiz." ifadesine yer vermişti.

Temmuz'da Yeni Maaş Belirlenecek

Temmuz ayında Cumhurbaşkanı duyurusu ile yeni maaşın kaç TL olacağı belirlenecek. Bu nedenle büyük bekleyiş sürüyor. Alım gücü her geçen gün düşen ve enflasyon nedeniyle zor zamanlar geçiren asgari ücretli çalışan, çözümü devletin asgari maaşa yapacağı zamda bulmak istiyor.