Asgari ücretle çalışan vatandaşların dikkatine. Eğer bu şartı sağlıyorsanız aylık 8000 TL maaş alabilirsiniz. Başvuru yapmak için 30 gün başvuru süresi var süreyi kaçırmayın.

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren haberin detayları haberimizin devamında…

Asgari Ücret ile Çalışan Kişilere 8000 TL Karşılıksız Ödeme! 

2023 yılı asgari ücretin ne kadar olacağı 2022 yılının Aralık ayının son haftasında belli olmuştu. Asgari ücret tespit komisyonunun yaptığı görüşmeler sonucunda milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret tutarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılında asgari ücretin 8500 TL tutarında olacağını duyurdu. Asgari ücrete zam ile birlikte birçok ödemede de artış oldu.

Asgari Ücrete Gelen Zam İle İşsizlik Maaşına da Zam Geldi

2023 yılından alınacak olan yeni asgari ücretin belli olması ile birlikte işsizlik maaşı da arttı. Asgari ücretli olarak çalışan ve kendi isteği ya da kusuru dışında işsiz kalan vatandaşların alacağı maaş tutarı 8000 TL'ye kadar yükseldi. Ancak işsizlik maaşına hak kazanıp almak için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Şartları taşıyan kişilere aylık 8000 TL tutarına kadar maaş bağlanabiliyor. Peki, işsizlik maaşı almak için başvuru şartları neler? 2023 yılında alınacak olan işsizlik maaşı en az ve en yüksek ne kadar? Soruların cevapları haberimizin devamında…

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendi isteği, kusuru dışında ya da hatası nedeniyle işsiz kalan vatandaşlara yeni İş bulana kadar hayatlarını sürdürebilmeleri amacıyla işsizlik maaşı veriliyor. İşsizlik maaşına hak kazanabilmek ve alabilmek için hizmet akdinin sona ermesinden önce son 120 gün içinde mutlaka sigortalı bir şekilde çalışılıyor olması gerekiyor.  

Aynı zamanda işsizlik maaşı şartlarından biri de son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olmaktır. Bu şartları taşıyan vatandaşların iş akdini feshedilmesinden sonra en geç 30 gün içinde başvuru yapmaları gerekiyor. 30 gün içerisinde başvuru yapılması kritik süreç olarak biliniyor ve iş akdi feshedildikten 30 gün sonrasında başvuruda bulunan vatandaşlara işsizlik maaşı ödemesi yapılmıyor. İşten çıkartılan bir vatandaş kesinlikle 30 gün içersinde başvuruda bulunmalıdır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

2022 yılının Aralık ayında asgari ücrete yapılan zam sonrası 2023 işsizlik maaşı miktarı da arttı. Herkesin bildiği üzere işsizlik maaşı asgari ücretle kıyaslanarak ona göre hesaplanıyor. 2023 yılına girerken asgari ücrete %54 oranında zam yapılmış ve yeni asgari ücret 8.500 TL olmuştu. Çalışan vatandaşların ne kadar işsizlik maaşı alacağı asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. İşsizlik maaşlarında alt sınır asgari ücretin %40'ı kadar olmalıyken üst sınır ise %80'i üzerinden hesaplanıyor. Bu verilere göre 2023 yılı itibariyle düşük işsizlik maaşı 4.300 TL tutarlarında olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 4006 TL oluyor.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nedir?

Sosyal güvenlik kurumundan (SGK) İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşlar için aranan şartlar şöyledir:

•    Kendi istek ve kusuru dışında çalışmasının sonlanması,
•    Çalışma hakkının sona ermesi öncesi son 120 gün sigortalı bir şekilde çalışıyor olmak,
•    Çalışma hakkının feshi öncesi son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi yatırmış olmak,
•    Çalışma hakkının feshinin ardından 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine internet üzerinden ya da şahsen başvuru yapmak.