Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Sinan Oğan, önceki gün Habertürk kanalında Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına katıldı ve adaylığına dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de siyasette farklı rüzgarlar estiğini ifade eden Oğan, bir kişiyi üç farklı partide görebildiklerini yaptığı açıklamada belirtti. Kendisinin akademisyen olduğunu söyleyen Oğan, öğrencilerinin ‘Siyaset bu mu?’ sorusunu kendisine sorduklarını ve bundan dolayı da kendisine söz verdiğini ifade etti. ‘Siyasette Sinan Oğan’ın omurgalı duruşu olacak’ diyen Ata İttifakı’nın adayı, kendisine pek çok teklif geldiğini ancak bu teklifleri kabul etmediğini ifade etti. Türk milliyetçilerinin Atatürkçü’leri aday çıkarmalarını söylediklerini ve bu sözü de kendilerinin tuttuğunu belirten Sinan Oğan, Türkiye’nin çok büyük bir kitleyi temsil ettiğini bunların da Türk Milliyetçileri ve Atatürkçüler olduğunu söyledi. Bununla beraber Oğan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin de kendisini Atatürk çizgisinde görme hakkına sahip olduğunu söylerken şu an Mustafa Kemal Atatürk’ün an itibariyle gelmesi durumunda da ‘Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer’ demeyeceğini de açıklamalarına ekledi.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan için de açıklamalar yapan Sinan Oğan, Recep Tayyip Erdoğan’ın kurucu unsur Türkçülükle, bölücü unsur kürtçülüğü bir kefeye koyduğunu söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan için de ‘Sayın Erdoğan kızıl hurmacıdır, kızıl elmacı olamaz’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla çok ciddi şekilde geldiklerini belirten Ata İttifakı adayı, Ata İttifakı kadrolarının parlamentoya gideceğini de eklerken, muhalefet oylarını bölecekleri iddialarını da yalanladı. MHP Milletvekili olmuş olan Sinan Oğan’ın, MHP Genel Başkanı Adayı olmuş Sinan Oğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarını bölmeyeceğinin de altını çizen Sinan Oğan, Muharrem İnce hareketi ile benzerliği hususuna da değindi.

Sinan Oğan, Ümit Özdağ ile beraber oturup görüşmeler yaptıklarını sonrasında da farklı gelişmeler yaşandığını aktardı. Oğan, Mansur Yavaş’ın aday olmasını istediklerini ancak ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın aday olmayacağını da bildiklerini söyledi. Muharrem İnce’nin kendilerine ‘Bana Türkçülükle de kürtçülükle de gelmeyin’ dediğini ifade eden Ata İttifakı adayı Sinan Oğan, Dersim diyen birinden de Zafer Partisi’nin hazzetmeyeceğini söyledi. Pek çok farklı müzakere yapılabileceğini de söyleyen Oğan, Muharrem İnce için de ‘Muharrem Bey’le müzakereyi sadece Cumhurbaşkanı boyutuyla düşünmemek lazım’ dedi.

“HDP’nin HÜDA PAR'dan, HÜDA PAR’ın HDP’den hiçbir farkı yok”

Diğer bir yandan HÜDA PAR’ın HDP’den hiçbir farkı olmadığını belirten Sinan Oğan, HÜDA PAR’ın, Türkiye’nin PKK’lılara tazminat ödemesi gerektiğini söylediğini, Dersim dediğini ve Türkiye’de de Kürdistanı kurduğunu söyledi. Milliyetçi olduğunu, ülküdaş olduğunu söyleyen HDP’nin Türklüğü anayasadan çıkarıp iki milletli bir yapıya geçirmek istediğini de ekleyen Oğan, vatansever olup da İYİ Parti’ye oy vermemiş insanların da ‘HÜDA PAR ile HDP arasında sıkışmıştık, gönül rahatlığı ile size oy vereceğiz’ dediklerini iletti. Bu iktidarın gençlere ve kadınlara sunacağı hiçbir şey olmadığını söyleyen Oğan, Cumhurbaşkanı yardımcılığına bir kadın atayacaklarını ve ittifaklarını da genişlettiklerini söyledi.

Son olarak da Millet İttifakı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 20 ile başlayıp şimdilerde bunu yüzde 40’lara çıkardığını aktaran Sinan Oğan, kendilerinin de evvelsi gün çıkmalarına rağmen yüzde 16’larda olduklarını ifade etti. Ayağı yere basan bir siyasetçi olduğunu belirten Ata İttifakı adayı Sinan Oğan, kazanacaklarını ve ikinci tura kalacaklarını düşündüklerini ifade ederken ‘Kazanamadığımız takdirde bakacağız’ dedi.