Yunanistan Başkanı Miçotakis, tren kazası için ulustan af diledi. Atina’da özelleştirmeci katiller, protesto edildi.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ’in, yaşanan tren kazası için ulustan af dilemesine rağmen binlerce kişi Atina'da parlamento önünde toplandı. Saygı duruşunda bulunup siyah balonları havaya bırakan protestocular "Kahrolsun katil hükümetler", "Özelleştirme öldürür", "Siz kârlarınızı sayarken biz kaybedilen canları sayıyoruz" sloganları attı.

Yunanistan'ın en feci tren kazasında ölü sayısı 57'ye çıktı. Günlerdir devam eden protesto gösterileri gittikçe büyüyor. Öğrenciler, demiryolu işçileri ve kamu sektörü çalışanlarının çağrısı üzerine binlerce öfkeli gösterici bugün başkent Atina'da sokaklara döküldü.

Başbakan Kiriakos Miçotakis'in 'af dileme' açıklaması yayımlamasından sonra, polise göre 12 binden faza kişi 'tam teşekküllü soruşturma, sorumluların hesap vermesi, özelleştirmelerin tersine çevrilmesi, kar amaçlı politikaların terk edilmesi' talepleriyle parlamento önünde toplandı. Bazı protestocularla polis arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Grev eylemleriyle tren ve metro seferleri durdu.

Öfkeli protestocular ellerinde, "Utanın", "Katiller", "Kahrolsun katil hükümetler", "Özelleştirme öldürür", "Bu bir kaza değil, suç" yazan pankartlar taşıyan protestocular, "Siz gelirlerinizi sayarken biz hayatını kaybedenleri sayıyoruz" gibi sloganların yazdığı pankartlarla sokaklarda dolaştı.

Yeterli demiryolu personeli olmadığına da dikkat çeken protestocular, mevcut personelin de ‘bıçak kemiğe dayanana kadar’ çalıştırıldığını belirtti. Tren kazasının kurbanları anısına, parlamento önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunan binlerce kişi, yüzlerce siyah balonu gökyüzüne saldı.

Protestoda demiryolu çalışanlarıyla ailelerinin yazdığı mektuplar okundu. Mektupta kullanılan bazı ifadeler şu şekildeydi:

"Babam da bir demiryolu işçisiydi ve trenlerin döküldüğünü, hurdaya çıkarılması gerektiğini, onlarda seyahat etmenin tehlikeli olduğunu söylerdi, ama yine de işliyorlardı…Bu sorunlar yıllardır birikiyor ve çözülmedi."

Bazı eylemciler, çöp bidonlarını ateşe verip kolluk kuvvetlerine taş ve molotof kokteylleri fırlattı. Kendilerine yapılan saldırıya göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla karşılık veren polis, protestocuları Sintagma Meydanı’ndan uzaklaştırdı.

İstasyon şefine taksirle adam öldürme suçlaması

Salı günü Larissa şehrinin yakınında 350 kişiyi taşıyan bir yolcu treninin, şeridine geçtiği bir yük treniyle kafa kafaya çarpışması sonucu en az 57 kişi öldü, 48 kişi yaralandı. Kazayla ilgili gözaltına alınan ve görevi için gerekli tecrübeye sahip olmadığı söylenen bölgedeki tren istasyonu müdürü, bugün mahkemede ‘taksirle adam öldürmek’ suçundan hüküm giymesi halinde ömür boyu hapisle karşı karşıya kalacak.

Tren makinistleri sendikası OSE başkanı Kostas Genidounias, kazanın olduğu hattaki güvenlik zaafları konusunda yetkilileri uyardıklarını belirtti. Kazanın gerçekleştiği hattın şirketi, Helenik'teki sendika liderleri, 3 hafta önce uyarılarını dile getirip "Sorumluların timsah gözyaşı döktüğünü göreceğimiz kazanın olmasını beklemeyeceğiz” şeklinde konuşmuştu.

Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis'in kaza sonrasında 2 Mart'ta istifa etmesinin ardından, bugün Facebook sayfasında ulusa hitaben bir paylaşım yapan Miçotakis, "Başbakan olarak herkese, özellikle de kurbanların yakınlarına af dileme borçluyum" diyerek şu sözleri kullandı.

"Yunanistan'da 2023 yılında iki trenin aynı hat üzerinde karşı karşıya gelecek şekilde uzun süre seyir halinde olmasının kimse tarafından fark edilmemesi, kabul edilemez. İnsan hatasının arkasına saklanamayız. Devletin yanlışlarını cesurca kabul ederek kurbanların ailelerinin yanında yer alması gerekiyor."