İsrail ordusunda görev yapan 37 savaş uçağı pilotu, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ‘yargının yetkilerini kısıtlayan yasa’ teklifini protesto amacıyla 8 Mart'taki eğitimlerine katılmayacağını duyurdu.

Netanyahu’nun liderliğindeki koalisyon hükümeti, yargının bazı yetkilerini meclise devretmeye yönelik hamlelerinden dolayı eleştirilerin hedefi oldu.

İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre; İsrail ordusuna bağlı Çekiç Filosu'nda görev yapan 37 yedek pilot, yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifine tepki göstermek amacıyla yapılacak olan protestonun, 8 Mart’taki eğitimlerine katılmayacağına dair ortak bir bildiri yayınladı.

İsrail'in önceki dönemlerinde, hükümetlerde Adalet ve İçişleri Bakanlığı görevi yapan Haim Ramon, Çekiç Filosu pilotlarının bildirisine tepki göstererek, ülkede son zamanlarda zorunlu askerlik hizmetinin reddedilmesi yönünde yapılan çağrıları eleştirdi. Kanal 12 televizyonuna, konuyla ilgili görüşlerini bildiren Ramon, "Askerliği reddetmekten bahsedenler... Bu İsrail toplumunu tamamen tasfiye etmektir, bu ülkedeki tüm meşru şeylerin çiğnenmesidir" ifadelerini kullandı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Haaretz'in haberine göre İsrail ordusu, son haftalarda Netanyahu'nun yargı reformu paketine karşı protestoların artmasıyla, ihtiyat sisteminde ciddi bir krizin ortaya çıkabileceğinden endişeleniyor.

Netanyahu’nu hükümetinin yargı reformu

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkeme'nin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir yasa planladıklarını bildirdi. Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilim oluşmasına sebep oldu.

Ülkedeki en büyük yargı merci olan Yüksek Mahkeme, Meclis'in çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen 'temel yasalara aykırılık' gerekçesiyle bozma yetkisine sahip. Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkeme'nin, Meclis'in çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınacağını belirtti.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine karşı itirazlarını yazılı olarak iletmiş, kaygılarının 'güçler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve bireysel hakların korunmasının bozulması’ üzerinde toplandığını ifade etmişti.

Ülkenin, başta Tel Aviv olmak üzere, farklı kentlerinde süren Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi ve sağ politikalarına karşı tepkiler, 9 haftadır devam ediyor. Sonuncusu dün düzenlenen ve başta Tel Aviv olmak üzere, Hayfa, Batı Kudüs, Birüssebi ve Netanya gibi büyük kentler dahil ülke çapında onlarca noktada gerçekleştirilen gösterilere on binlerce İsrailli katıldı.