Türkiye-Ukrayna Savaşı ile birlikte Ayçiçek yağı fiyatları adeta rekor zamlarla karşı karşıya kaldı. Ayçiçek yağı krizi her geçen gün derinleşmeye devam ederken hükümetten de yeni hamleler geldi. Bu hamile sayesinde fiyatları düşecek.

Ayçiçek yağı fiyatları ile ilgili peş peşe yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya ve Ukrayna Savaşı ile başlayan Ayçiçek yağı krizi her geçen gün derinleşirken, fiyatlarda rekor düzeyde artmıştı. Hükümet, Ayçiçek yağı fiyatlarında devam eden bu artışı durduracak yeni önlemleri aldığı nokta belediyeler ve İl Tarım müdürlükleri birçok ilde seferberlik başlatırken Çiftçilere %50 ila 70 arasında değişen hibelerle Ayçiçek tohumu dağıtılmaya başlandı. Şu anda Samsun, Denizli, Kocaeli, Bursa, Sakarya ve Konya illerinde büyükşehir belediyeleri çiftçilerle el ele vererek ayçiçek yağ üretimini arttırmak için yeni projeleri devreye soktu.

Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş Ayçiçek yağı tedarik sıkıntılarını beraberinde getirdi. Savaş başlamadan önce Avrupa'da 1,50 Euro'nun altında olan Ayçiçek yağı litre fiyatları savaşın başlaması ile beraber 5 Euro’ya kadar yükseldi. Ayrıca Ukrayna yılda 14,2 milyon ton üretim ile dünyanın en büyük Ayçiçek yağı üreticisi olarak biliniyordu. Rusya ise yıllık 12,8 milyon ton Ayçiçek yağı üretiyordu. Bu iki ülkenin savaşa girmesi ile beraber tedarik sıkıntısı olacağı endişesi fiyatların artmasına yol açtı.

aycicek-yagi-fiyatlari-bu-hamle-ile-dusecek-rekor-zam-gelmisti-ancak-6-ilde-baslayan-uygulama-da-3

Belediyeler harekete geçti

Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş ile birlikte dünyanın en büyük 2 ayçiçeği üreticisi ülke savaşa girmiş oldu. Her geçen gün savaş ve krizlerine sirken Türkiye yaşanan krizi en az ölçüde atlatmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Özellikle boşta kalan arazileri değerlendirmek isteyen belediyeler, dışarıya bağımlılığı en aza indirmek için birçok ilde üreticiye gübre ve tohum desteği sağlamaya başladı.

iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı! iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı!

Tohumlar yüzde yetmiş indirimli dağıtılıyor

İl Tarım müdürlükleri ve belediyeler Ayçiçek yağı üretimi için seferberlik başlatırken üreticilere %50 ile yüzde yetmiş arasında değişen Bebelerle Ayçiçek yağı tohumu dağıtılmaya başlandı. Sadece tohum desteği de değil aynı zamanda üreticilere son dönemlerde artan gübre fiyatları nedeniyle gübre desteği de veriliyor. Şu anda Samsun, Denizli Birgül Konya, Bursa, Kocaeli ve Sakarya illeri başta olmak üzere birçok ilde bu yönde kampanyalar başlatıldı. Belediyeler ve İl Tarım müdürlükleri atılan bu adımlar sayesinde krizin aşılmasında ve yeni sezonda Ayçiçek yağı üretiminin rekor seviyeye çıkmasını hedefliyor.