Her geçen gün artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle çeşit çeşit önlemler devreye girmeye başladı. Türk Lirası her geçen gün değer kaybediyor ve hükümet bu duruma bir çözüm bulmaya çalışıyor. Yeni dönemde en yüksek kağıt banknot olan 200 Türk lirasının yerine 500 TL'lik banknot gelecek. Ayrıca 5 TL madeni para da basılacak. Peki, Demir 5 lira ne zaman çıkacak? 500 TL'lik banknot ne zaman basılacak?

Türk Lirası her geçen gün değer kaybetmeye devam ederken piyasada bulunan 5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL gibi paralara yenileri eklenecek. Şu anda madeni para olarak en büyük para 1 TL olurken kağıt banknot olarak da 200 TL piyasada bulunuyor. Merkez Bankası'nın Bu paralara yenilerinin eklenmesi yönünde hazırlıklara başladığı iddia ediliyor. Merkez Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu iddiaları ile gündeme Gelirken ne zaman yeni paraların basılacağı konusunda da bilgi verdi.

Bugün satın almak her zaman daha karlı

Merkez Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu sosyal medya hesabından bazı paylaşımlar yaptı. “yüksek enflasyon ortamında satın alınmayan malın fiyatı Her geçen gün daha da artacak” diyen Babuşçu, aynı oranda gelirlerin açmayacağı için bugün satın almanın her zaman daha karlı olacağını dile getirdi.

5-tl-madeni-para-ve-500-tl-banknot-mu-geliyor-demir-5-lira-ne-zaman-cikacak-2

Gözden kaçırmayın

Sonunda Sorulmaya Başlandı! "Vergilerimiz Nerede?" 6 Trilyon 841 Milyar Lira! Saraylar, İhaleler, Maaşlar.... Sonunda Sorulmaya Başlandı! "Vergilerimiz Nerede?" 6 Trilyon 841 Milyar Lira! Saraylar, İhaleler, Maaşlar....

Demir 5 TL ve kağıt 500 TL geliyor

Eski Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu asıl iddiasını ise sona sakladığı nokta şu anda piyasada bulunan paralara yenilerinin ekleneceğini iddia eden Babuşçu, 5 lira madeni para ve 500 TL'lik banknot için hazırlıkların başladığını ifade etti. Babuşçu’nun bu paylaşımı sonrasında vatandaşlarda 5 TL madeni para ne zaman çıkacak, 500 TL banknot ne zaman basılacak gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

5-tl-madeni-para-ve-500-tl-banknot-mu-geliyor-demir-5-lira-ne-zaman-cikacak

Teşhis doğru ama reçete yetersiz

Eski Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu sosyal medya hesabından Merkez Bankası'nın düğün aldığı zorunlu karşılık oranlarının değiştirilmesi ile ilgili kararlarını değerlendirdi. Babuşçu, enflasyon artışından dolayı tedirginlik olduğunu belirtirken Merkez Bankası'nın cari artıştan korktuğunu iddia etti. Ayrıca kredilerdeki artist anda rahatsız olunduğunu belirten Babuşçu, kur sıçramasından çekinen Merkez Bankası'nın Bu nedenle ticari kredilere %10 zorunlu karşılık getirdiğini öne sürdü. Babuşçu, Merkez Bankası'nın Bu da doğru olduğunu ancak reçetenin yetersiz olduğunu belirterek bu durumda politika faizi silahının kullanılmadığını dile getirdi.