Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi? Ayçiçek yağında stoklar bitti mi? Ayçiçek yağı fiyatlarının düşeceği tarih belli oldu.

İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı! İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı!

Rusya ve Ukrayna Savaşı'nda gemilerin bekletildiği ve geçişine izin verilmediği iddiaları üzerine iç piyasada kriz yaşanmış ve Ayçiçek yağı stoklarının biteceği düşünülerek vatandaşlar marketlere Akın etmişti. Bazı marketlerin ise raflara 5 litrelik Ayçiçek yağlarını koymadığı ve depolarda stokladığı tespit edilmişti. Türkiye'de Ayçiçek yağı stoklarında problem olmadığı defalarca açıklandı ancak hala benzer haberler gelmeye devam ediyor. Peki, Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi, Ne zaman düşecek?

Ayçiçek yağı stokları ile ilgili oluşturulmak istenen kriz algısı üzerine İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir açıklama yaptı. Yılsonuna kadar Ayçiçek yağı ithal edilmese bile kriz olmayacağını söyleyen Demir, Raflarda İki üç günde bir ürünün stoklarının bitmeyeceğini zaten 1 aydır rafta duyduğunu dile getirdi. Şu anda bazı marketlerin stokçuluk yaptığını belirten Demir, özellikle hafta sonu yaşanan yağ çılgınlığı ile birlikte vurgun yaptıklarını dile getirdi. Ayçiçek yağı fiyatlarının düşeceği tarihi de açıklayan Demir, stok sorunu olmadığını dile getirdi.

15-20 gün sonra yağ fiyatları düşecek

Ayçiçek yağı üzerinden son günlerde başlatılan stoklar tükeniyor algısı gerçeği yansıtmıyor. Tarım sektörü temsilcileri ise yıllık bitkisel sıvı yağ üretiminin yüzde yetmişinin yerli olarak gerçekleştiğini belirtirken spekülatif söylemler nedeniyle Vatandaşlarda yaratılan panik havasından şikayetçi. İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir de Türkiye'nin sıvı yağ stoklarını ve yeni sezonda ve rekolte beklentisini değerlendirdi. Demir aynı zamanda 15-20 gün içerisinde Ayçiçek yağı fiyatlarının düşeceğini de söyledi.

Türkiye yüzde yetmiş yerli üretim yapıyor

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir açıklamasında Türkiye'nin bitkisel yağ üretiminde yüzde 70'lerde kendine yeten bir ülke olduğunu belirtirken kalan %30’un ise ithal edildiğini söyledi. Yılsonuna kadar yağ ithalatı yapılmasa bile stokların yeteceğini belirten Demir, hafta sonu marketlerin inanılmaz bir yağ satışı yaptığını ve ciddi kazançlar elde ettiğini söyledi. Türkiye'de Ayçiçek yağı ya da zeytinyağı konusunda bir sorun olmadığını belirten Demir, Türkiye'de stokçuluk sorunu olduğunu söyledi.