Bağ-Kur’lu emeklilerin, emeklilikleri için ihtiyaç duyulan 9 bin prim günü düzenlemesine yeni düzenlemeler geliyor.

Bağ-Kur’lu emeklilerin, emeklilikleri için ihtiyaç duyulan 9 bin prim günü düzenlemesine yeni düzenlemeler geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin, konuyla alakalı çalışmaların hala devam ettiğine dair açıklama yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin, istihdam sayısına bağlı olarak bir kriter belirleneceğini söyledi.

9 bin primin gün sayısı düşürülmesi talebi oluşturuldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ile görüşme gerçekleştirdi. Bağ-Kur’lu emeklilerin, emeklilikleri için ihtiyaç duydukları 9 bin prim günü gün sayısına karşı esnetilme kararı alınacağı söyleniyor. Konuya ilişkin çalışmalara devam ettiklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, çalışmaların hala devam ettiğini söylüyorlar. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin’den, Bağ-Kur’lu emeklilerin, emeklilikleri için gerekli olan 9 bin prim gün sayısının düşürülmesi talebinde bulunduğu belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışmaların devam ettiğini söyledi

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Ankara Ticaret Odası’nın yaptığı açıklamaya göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin’in, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’ın Bağ-Kur’lu emeklilerin, emeklilikleri için ihtiyaç duydukları 9 bin prim gün sayısının düşürülmesi talebine olumlu baktığını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamaya göre işverenlerin işçiler için bizzat sağladıkları istihdama göre emeklilik için ihtiyaç duyulan prim gün sayısındaki gerekli taleplerin düzenlemeye sokulması hakkında çalışmaların hala devam ettiğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin, Bağ-Kur emeklilerinin, tamamen aynı şartlarda değerlendirilmeyeceğini ve istihdam sayısına göre bir kriter belirtileceği detayının altını çizdi. SSK ve Bağ-Kur’luların arasındaki ana farka bakıldığı zaman ise SSK’da 7 bin 200 prim günüyle kadınlar 58 yaşlarında, erkekler ise 60 yaşlarında emekli olabiliyorlar. Belirtilen yaşları doldurmaları takdirde gerçekleşen bu durum Bağ-Kur düzeninden biraz farklıdır. Bağ-Kur’lularda ise kadınlarda 58 yaş, erkeklerde 60 yaşın doldurulması durumu ve bunlara ek olarak 9 bin prim günü koşularının da sağlanması durumunda emeklilik haklarına sahip olabiliyorlar.