Havalar nihayet ısınıyor ve bunu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz - tüm pencereleri açma, gardırobunuzu tamamen değiştirme ve temizlik yapma dürtüsü de beraberinde geliyor. Peki, Bahar temizliği sağlığınız için ne kadar iyidir?

Çoğumuz için baharın yenilenmesi, bahar temizliği moduna geçme zamanının geldiğinin habercisidir. Ve klinik psikolog Dawn Potter, PsyD'ye göre, dağınıklık sadece evlerimiz için iyi değil, aynı zamanda ruh halimizi de yükseltebilir. Temizlemek için ipuçlarını paylaşıyor ve zihinsel durumumuza nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Bahar temizliği sizin için iyi mi?

Bahar temizliği eylemine gerçekten katılsanız da katılmasanız da, muhtemelen bunun bir şey olduğunu biliyorsunuzdur - bir tür Yeni Yıl kararları gibi. Ama neden?

"Baharın bir temizlik zamanı olduğu fikrine sahibiz" diyor Dr. Potter, "bu kısmen olabilir, çünkü bahar her zaman bir yenilenme ve yeniden doğuş zamanı olmuştur." O halde bahar temizliğini yaşam alanınızın yenilenmesi ve yeniden doğuşu olarak düşünün.

Ayrıca, kışın havanın karardığı ve soğuduğu bir yerde yaşıyorsanız, havalar ısındıkça ve günler uzadıkça daha enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu, taşınmak ve evinizi temizlemek için sizi daha motive edebilir.

Temizliğin sağlığa faydaları

Dr. Potter, alanınızı toplamanın beyniniz ve vücudunuz için iyi olabileceği yollardan bazılarını anlatıyor - evinizden bahsetmiyorum bile.

1. Başarılı hissediyorsun

Bahar temizliği bir tür ritüelleşmiş davranıştır, bahar temalarına eşlik etmek için kendi yeniden başlama eylemimizdir. Artı, beynimiz başladığımız işi bitirmemizi sever. Böylece, bir görev tamamlandığında beynimiz kendini iyi hisseder ve bu da gerilimi azaltır.

Dr. Potter, “Temizlik, hem görebildiğimiz hem de hissedebileceğimiz somut bir sonuç üretir” diyor. “Ona daha sonra bakıp 'Ah, bu harika görünüyor!' diye düşünebiliriz. Bize anlamlı bir şey yapmanın memnuniyetini veriyor. ”

2. Sizi rahatlatır

Aşırı çalışılmış ve gergin mi hissediyorsunuz? Bazı insanlar streslerini atmanın rahatlatıcı bir yolu olarak temizliği bulurlar.

“Bazen, o sırada çözemediğiniz başka sorunlarla karşı karşıya kalırsanız veya bunalmış hissediyorsanız, temizliğin kontrol hissini geri kazanmanıza yardımcı olduğunu görebilirsiniz” diye açıklıyor Dr. Potter.

3. Kendinizi daha huzurlu hissedersiniz

Dr. Potter, "Temiz ve düzenli bir eve sahip olmak, her şeyin nerede olduğunu bildiğiniz anlamına gelir ve bu da kontrolün sizde olduğunu hissetmenize yardımcı olabilir," diye açıklıyor. "Ayrıca, iş gününüzün sonunda uyanmak ve geri dönmek için estetik açıdan hoş bir yere sahip olmanın getirdiği gönül rahatlığı da var."

4. Odağınızı geliştirir

Evden çalışıyorsanız, alanınızı düzenli ve temiz tutmak iş günü dikkatinizin dağılmasını önleyebilir (“Ugh, bu bulaşıkları gerçekten yıkamalıyım…”) ve daha iyi odaklanma ve motivasyona katkıda bulunabilir.

Bu, özellikle dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunda (DEHB) olduğu gibi odaklanmakta zorluk çekiyorsanız önemli olabilir. Dr. Potter, "Dağınıklığın dikkati dağılması, kendilerini odaklamakta zorlanan insanlar için daha kötü olabilir" diyor.

5. Ev tehlikelerini azaltır

"Evde Tek Başına" filmindeki o sahneyi hatırlıyor musun, genç Kevin McCallister evini soyan adamlar onların üzerinden kaysın diye bir sürü oyuncak arabayı yere seriyor mu? Evet, böyle.

Zemininiz temiz ve düzenli olduğunda, takılıp başıboş nesnelerin üzerine düşme olasılığınız daha düşüktür. Dr. Potter, "Bu, yaşlı yetişkinler için olduğu kadar küçük çocukları olan insanlar için de gerçekten önemli" diyor.

6. Harekete geçmenizi sağlar

Pencereleri temizlemek ve oturma odasını süpürmek aslında bu endorfinlerin pompalanmasını sağlayabilir. Dr. Potter, “Temizlik eyleminin kendisi fiziksel bir eylemdir, bu nedenle ne kadar yoğun bir şekilde temizlediğinize bağlı olarak, aslında biraz egzersiz yapabilirsiniz” diyor.

Evinizi temizlemek egzersiz yapmanın yerini tutmaz. Ama yine de vücudunuzun ayakta durması ve hareket etmesi iyidir ve eşyaları bir kenara bırakırken ileri geri yürümek de günlük adım hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

7. Depresyondan korunmaya yardımcı olur

2010 yılında yapılan bir araştırma, evlerini "dağınık" veya bitmemiş projelerle dolu olarak tanımlayan kişilerin, evlerini "rahatlatıcı" ve "onarıcı" olarak tanımlayanlara göre depresyon ve yorgunluktan daha fazla muzdarip olduğunu gösteriyor.

"Depresyonun bazı temel belirtileri düşük ilgi, motivasyon eksikliği ve yorgunluktur, bu nedenle depresyon yaşayan birinin temizlik ve düzenleme gibi işleri tamamen bitirmek, yerde kirli çorap olup olmadığına bakmak için gereken odağı sürdürme olasılığı daha düşük olabilir." Dr. Potter açıklıyor.

Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı Belediye Şubat Ayından İtibaren %60 Zamlı Maaş Ödeyeceğini Açıkladı

“Tam tersine, depresyonlu bir kişi kendini zorlayabilir veya temizlemeyi veya organize etmeyi kolaylaştırmanın yollarını bulabilirse, bu onların enerjisine, odaklanmasına ve ruh haline yardımcı olabilir.”

Güvenli temizlik ipucu

Evinizi temizlemek için kullandığınız temizleyicilerin ve dezenfektanların çoğunun   - "yeşil" olanlar bile - özellikle çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız varsa, dikkatli kullanılması gerektiğini unutmayın. Birçoğu cildinizi, gözlerinizi, burnunuzu ve boğazınızı tahriş edebilecek ve yutulduğunda zehirli olabilen maddeler içerir.

Evinizi temizlemeye nasıl başlanır?

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Dr. Potter, topun yuvarlanmasını sağlamak için ipuçlarını paylaşıyor - bir kez başlangıç ​​noktasını geçtikten sonra görevi tamamlamanın daha kolay hale geldiğini hatırlatıyor.

Erteleme konusunda ustalaşın. İşleri ertelemeye yatkınsanız, şimdi bu kötü alışkanlığın üstesinden gelmenin ve sırayla dağınık evinizin üstesinden gelmenin zamanı geldi.

Bir yerden başlayın! Başlangıç ​​en zor kısımdır. "Birçok insan için kendilerini harekete geçirmek için motive etmek bunaltıcı olabilir," diyor Dr. Potter, "o kadar dürüst olmak gerekirse, genellikle 'Sadece başla' derim."

Bir plan yapmak. Hepsini bir anda bitirmeyi beklemeyin. Belki mutfakla veya yatak odasıyla başlayın - ya da mutfak tezgahları veya yatak odası dolabı gibi daha küçük görevlerle başlayın. Daha küçük adımlara bölmek, daha yönetilebilir hissettirebilir.

Önce en büyük görevi yapın. Daha küçük görevlerle başlamanın sizi motive etmeniz gereken şekilde motive ettiğini düşünmüyorsanız, bunun yerine daha büyük şeylerle başlayın. Dr. Potter, “En görsel değişikliği sağlayan görevle başlayın” diyor. “Bu, anında bir rahatlama hissi sağlayabilir.”

Karşılaştırma oyunundan çıkın. Eğer baldızınız dünyanın en temiz evine sahipse, kendinizinkini aynı standartlara getiremiyorsanız, kendinizi başarısız hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak kendinize karşı nazik olmayı unutmayın ve hepimizin farklı alanlarda ve farklı sistemlerle geliştiğimizi kabul edin. Dr. Potter, “Size uygun olanı yapmalısınız” diyor. "Herkesin bir düzeyde organizasyona ihtiyacı vardır, ancak bu her insan için aynı olmak zorunda değildir."

Zirveye çıkma planınız olmadan Everest Dağı'na tırmanamayacağınız gibi, masanızın üstünde ve dolaplarınızda aylarca süren dağınıklıkla da mücadele etmemelisiniz. Çabalarınızı planlayarak ve parça parça alarak zafere ulaşabilirsiniz.