İçişleri Bakanı Süleyman soylu ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerde 47.932 kişinin ölüm tescil işleminin gerçekleştiğini açıkladı.

Malatya’da yer alan Afet Koordinasyon Merkezindeki toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, süreç ve atılacak adımların toplantının ana gündem maddesi olduğunu açıkladı.

Açıklamasının devamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Malatya’ya geçmiş olsun diledi ve “Şu ana kadar deprem bölgesinde 209 konteyner kent kurulumuna başlandı. Bunlardan ise 42 tanesinin alt yapısı tamamlanmış durumda. Bu 209 konteyner kente toplam 108 bin konteyner yerleştirmeyi amaçlıyoruz. 15 bin 809 konteyneri ise kurduk kurmaya da devam ediyoruz, ifadelerini kullandı.

Yaptığı açıklamada deprem nedeni ile ölüm kaydı gerçekleştirilen kişi sayısının 47.932 olduğunu açıklayan Bakan Soylu, bu kişilerin 6 bin 265’inin ise yabancı uyruklu olduğunu aktardı.

Sadece Malatya’da bugüne dek 3 bin 247 konteyner kurulduğunu ve büyük bölümüne ailelerin yerleştirildiğini açıklayan soylu “Bu yerleştirmelerde önceliği, Allah rahmet eylesin, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına veriyoruz, sonrasında ise deprem mağduru olan şehit aileleri ve gazi yakınlarına yardımcı oluyoruz, aynı zamanda hasta, yaşlı, yatalak, engelli ve sosyal yardım alan vatandaşlarımız bu konteynerlara yerleştiriliyor” ifadelerini kullanırken.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

AFAD’ın bugüne kadar 411 Bin çadır dağıttığını ve dağıtımların süreceğini belirtti, bu ay sonuna kadar 300.000 çadırın daha dağıtılacağını, toplam rakamın ise 700.000 sayısına ulaşmasını hedeflediklerini aktaran Süleyman Soylu sadece Malatya’da 52.892 çadırın dağıtımının yapıldığını aktardı.

Nüfus Tescilleri Gerçekleşiyor

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ölüm tescil işlemlerinin de yapıldığını ve süreci aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Nüfusta tescil işlemi şu adımlar ile gerçekleşiyor, Sağlık Bakanlığının verdiği veriler, kırsalda hayatını kaybedip jandarma ve kaymakamlıklar tarafından bize bildirilenler, başsavcılıklar tarafından ölü muayenesiyle bildirilenler olmak üzere 3 kanala ek yabancı uyruklu vatandaşlarda dahil tamamı geçte tescil ediliyor.

Bu 4 ayrı kanaldan ise Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne verilen geliyor buradaki arkadaşlarımız da ölüm tescil işlemini gerçekleştiriyor. Bugüne dek 47.932 kişinin ölüm tescil işlemi gerçekleştirildi ifadesini kullandı. Bunun dışında 1619 kişinin kimliğinin tespiti için DNA’sının alınması, parmak izi ve çeşitli araştırmalar yapıldığını aktaran Soylu, Afet sonrası yakınını bulamayan ve ilgili birimlere başvuran kişi sayısını 264 olarak açıkladı.