Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık son dakika açıklaması ile nisan ayı için ödeme müjdesi verdi. Nisan ayı sonuna kadar başvuru yapan vatandaşların hesabına 2354 TL ödeme yatıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ödemeler için başvuru şartı ve kriterler bulunuyor. Tüm detaylar haberimizin devamında…

Emeklilikte Devrim: EYT Mağdurlarına Yeni Kapılar Açılıyor Emeklilikte Devrim: EYT Mağdurlarına Yeni Kapılar Açılıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık son dakika açıklaması yaparak nisan ayı yardım ödemeleri hakkında bilgileri paylaştı. Evde bakım hizmetleri hakkında detaylı bilgiler veren bakan, nisan ayı için evde bakım maaşı ödemelerinin başladığını ve ay sonuna kadar devam edeceğini duyurdu. Engelli bireylere yönelik bakım hizmetlerinin bütünleşik bakım modeli kapsamında gerçekleştirdiklerini belirten bakan Derya Yanık, bu konuda en önemli adımı bakıma ihtiyaç duyan Ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan kişilere verilen destekle attıklarını ifade etti.

Ödemeler hesaplara yatmaya başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli hasta ve yaşlı kişilerin ailelerine ödenen evde bakım maaşı ödemelerini Nisan ayının 15'inden itibaren hesaplara geçmeye başladığını söyledi. Hak sahibi başına Aylık 2354 TL ödeme yapıldığını söyleyen bakan Derya Yanık, Nisan ayı için 540.000 kişinin evde bakım maaşı imkanından faydalanacağını dile getirdi.

bakan-az-once-acikladi-basvuru-yapanin-hesabina-2-bin-354-tl-yatiyor-nisan-sonuna-kadar-surecek-3

20 Nisan'da ödemeler tamamlanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Ayrıca vatandaşlara ödemelerin daha erken tamamlanacağı müjdesini de verdi. Evde bakım maaşı ödemeleri bakanlık tarafından Normal şartlarda ay sonuna kadar yapılıyordu. ancak nisan ayında Ramazan ayının da olması dolayısı ile ödemeler biraz daha öne çekildi. 15 Nisan 2022 tarihinde başlayan evde bakım maaşı ödemeleri 20 Nisan 2022 tarihinde tamamlanmış olacak. Tüm illerde hesaplara geçecek.

Kim var evde bakım maaşı alabilir?

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç Ağır engelli, hasta ve yaşlı vatandaşların ailelerine ödeniyor. Evde bakım maaşı ödemesi alabilmek için aranan en önemli Kriter gelir kriteri oluyor. Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması halinde evde bakım parası bağlanıyor.