En düşük emekli maaşına yapılan 2000 liralık zammın ardından asgari ücretli çalışanlar da gözünü bakanlığa dikti… Bakan ilk kez tarih verdi.

Emekli maaşlarının düşük seviyesi birçok emeklinin tepkisini çekiyordu. 2022 sonunda açıklanan zamma göre, en düşük emekli maaşı 3500 liradan 4500 liraya çıkarılmıştı. Fakat gelen tepkiler üzerine 5500 TL oldu. Ancak seçime 45 gün kala, hükümetten 10 milyonun üzerinde emekliyi sevindirecek bir adım geldi ve 2000 TL zamla, minimum emekli maaşı 7500 TL oldu. Bunun ardındansa gözler, asgari ücrete çevrildi. Çünkü geçtiğimiz sene asgari ücrete ilk kez, yıl ortasında da zam gelmişti.

Asgari ücrete ara zam gelir mi?

Özel sektör çalışanlarının aldığı minimum maaş olan asgari ücrette ara zam ilk kez geçen sene uygulandı. Yüksek enflasyon ortamı nedeniyle, emekli ve memur maaşlarında olduğu gibi Temmuz ayında, yıl ortasında ilk kez maşlara zam yapıldı. 4250 TL olan asgari ücret, 2022’nin Temmuz ayında 5500 TL oldu. Emekli maaşlarına gelen zammın ardından birçok işçi, özel sektöre çalışanı asgari ücrete zam gelir mi diye düşünüyor. Bununla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı konusunda ilk kez konuştu.

Bilgin ilk kez tarih verdi

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, TBMM çıkışında kendisine soru yönelten gazetecilere cevap verdi. Gazeteclerin yönelttiği sorulardan biri de, “Asgari ücrete zam gelecek mi” sorusuydu. Bilgin kısa ancak net bir yanıt verdi, “Temmuzda olacak” dedi.

Vedat Bilgin’in, asgari ücrete zam açıklaması, maaşlarına zam bekleyenler için olumlu karşılandı. Ancak olası bir zammın en az 3 ay sonra olacak olmasıysa, bütçesini şimdiden sıkmak zorunda kalan asgari ücretliler için olumsuz bir tablo yorumuna neden oldu. Türkiye’de bakanlık kayıtlarına göre 15 milyonun üzerinde çalışan yer alırken, çalışanların yüzde 62’si asgari ücret alıyor. Asgari ücret ve %10 üzerini alan işçilerin toplam çalışanlar içindeki payıysa giderek artıyor. Bunda asgari ücret zamları ve yüksek enflasyon etkili oluyor.

O şirket ucuz arabaları piyasaya sürdü! Otomobil fiyatları alt üst O şirket ucuz arabaları piyasaya sürdü! Otomobil fiyatları alt üst

En düşük emekli maaşına yapılan art arda zamların ardından, bazı ekonomistler emekli maaşlarında da da bir asgari ücret seviyesi oluşturulduğunu ifade etti.