Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra önemli yenilikler yapmaya devam ediyor…

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Elon Musk, tartışmalı satın alma sürecinin sona ermesiyle, sosyal medya ağı Twitter’ın resmen sahibi oldu. Musk, şirketi aldıktan sonra birçok değişiklik yapsa da bunların en önemlisi doğrulama, yani mavi tik sistemini değiştirmesi oldu. BBC’nin konuyla ilgili haberiyse, Twitter Blue olarak adlandırılan mavi tik sisteminde yer alan hesapların bambaşka bir avantaja kavuşacağını gösteriyor. Twitter, gelen bilgilere göre “sana özel” bölümünde önereceği hesapları sadece mavi tikli hesaplar içinde seçecek.

Para ödemeyen hesaplar öne çıkmayacak

Twitter Blue sistemi, kullanıcılara daha uzun tweet atma veya belli süre içinde tweeti güncelleyebilme hakkı veriyordu. Ancak şirketin son duyurusu, ilk kez mavi tik sahibi üyelerin diğer kullanıcılara göre avantajlı olacağını ortaya koydu. Yakın zamanda test edilmeye başlayan sana özel kısmı genellikle popüler tweetleri öne çıkarıyordu. Instagram’daki keşfet bölümüne benzeyen kısımla ilgili olarak, Twitter’ın “15 Nisan’dan itibaren sadece doğrulanmış hesapların yer alacağı” açıklaması, tartışma yarattı. Daha da ilginç bir hamle olarak, anketlerde sadece doğrulanmış hesapların oy kullanacağı açıklandı.

Anketlerde sadece doğrulanmış hesaplar oy kullanacak

Twitter Blue doğrulanmış üyelik sisteminin diğer bir avantajı da anketlerde oy kullanmak olacak. Elon Musk’a göre bu durumun arkasında, yapay zeka ve botlara karşı verilen savaş var. Twitter Blue sahibi hesapların oy kullandığı senaryoda, botların anketleri manüple etmesinin zor olacağı ifade ediliyor. Musk, bu savaşı gerçekten kazanmak istiyorsak bunu yapmak zorundayız dedi. Öte yandan kullanıcılar, sadece doğrulanmış hesapların oy kullanması veya öne çıkması konusuna tepki gösterdi.

Bazı Twitter kullanıcıları, şüpheli hesapların sadece para ödediği için öne çıkarılacağını belirtti ve bu durumu eleştirdi. Uygulamayı 15 Nisan’da hayata geçirmeyi planlayan Twitter ise henüz bir yanıt vermedi.