Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, en düşük emekli aylığının ve bayram ikramiyelerinin yükseltecek çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada üzerinde çalışılan modeller ve çalışmaların ise hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Türkiye Emekliler Derneğini ziyaret eden Bakan Bilgin’e, Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün tarafından emeklilerin taleplerini içeren bir dosya sundu.

Son yıllarda gerçekleşen küresel gelişmelerin Türkiye’nin de dünyadaki birçok ülke gibi yüksek enflasyon ile mücadele ettiğini vurgulayan Vedat Bilgin, bu süreçte enflasyonun çalışanlar ve emekliler açısından tahrip edici etkisini azaltmaya yönelik birçok politika uygulaması konusunda çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Yeni Düzenlemeden EYT’liler de Yararlanacak

Memur sendikaları ile imzalanan toplu sözleşmenin bu çalışmalardan bir tanesi olduğunu aktaran bakan Bilgin, söz konusu sözleşmelerin sadece memur emeklilerinin maaşlarında artış sağladığını hatırlattı ve işçi, esnaf emeklilerinin aylıklarındaki artışların ise sosyal devletin sorumluluğunda olduğunu açıkladı.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Bakan Bilgin yaptığı açıklamada “Bugüne kadar bu politikayı izledik, sayın genel başkan 5.500 liraya yükselttiğimiz en düşük emekli aylığının, günümüz şartları içerisinde yetersiz kaldığını aktardı, bende bu konuda aynı fikre sahibim, bununla ilgili olarak alternatif çalışmalar yaptık, yani en düşük emekli aylığını yükseltecek alternatif modellerimiz bulunuyor. Bunun yanında ise emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var, bunları birlikte değerlendiren alternatif bir çalışmamız bulunuyor. Emeklilerimiz rahat nefes alacak. Üzerlerindeki enflasyon şartları ortadan kalacak. Deprem nedeni ile bu çalışmalarımız biraz ertelendi, ama bu hafta içerisinde ya da önümüzdeki hafta başı çalışmalarımızı Cumhurbaşkanımıza ileteceği” sözlerini kullandı.

EYT düzenlemesinin ardından 13 milyon olan emekli kişi sayısının 15 milyona yükseldiğini aktaran Bilgin bu yeni müjdelerin bu 15 milyonunun tamamını kapsadığını aktardı.

Toplantının ardından ise Emekliler tarafından Bakan Bilgin’e teşekkür plaketi verildi, plaketi Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün tarafından verildi.