Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, delil tespiti yapmadan enkazların kaldırılmasının imkânsız olduğunu açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Diyarbakır’da bulunan AFAD Koordinasyon Merkezi’nde toplantı gerçekleştirdi ve ardından da basın açıklaması yaptı.

Bakan Bozdağ, Diyarbakır’da bugüne kadar deprem sonrası yürütülen çalışmaların koordinasyon kurulu tarafından değerlendirme yaptıklarını ve bugün yapılan değerlendirmelerine de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığını söyledi. Yaşanan büyük deprem felaketinin üstesinden ancak birlikte el ele gelinebileceğini söyleyen Bakan Bozdağ, enkaz kaldırma, yaraları sarma ve sonrasında da vatandaşların lehine olan sonuçları ortaya koyma iradesini Diyarbakır’da ve diğer bölgelerde de gördüklerini belirtti.

Basın mensuplarına konuşan Adalet Bakanı, yaşanan bu deprem sürecinde hükümete, devlete ve depremzedelere yaşanan felaketin hasarlarını ortadan kaldırma ve yaraları sarmak için seferber olan her vatandaşa ve sivil toplum örgütlerine de teşekkür etti.

Özellikle Diyarbakır’da enkaz kaldırma işlemlerinin yıkılan binalarda tamamladıklarını duyuran Bekir Bozdağ, yaralı olarak enkazdan çıkan ya da vefat eden vatandaşların hepsinin enkazdan sonrası süreçlerini yönettiklerini belirtirken, enkaz altından kurtarılan yaralı vatandaşlarla vefat edenlerin ilgili kimliklendirme ve tedavi çalışmalarının tamamlandığını da bildirdi. Kentin sadece yarasını sarmakla kalmayacaklarını ve bölgedeki sağlık tesislerini, kentin imkanlarını ve diğer vatandaşların da desteklerinin yansıdığını da ifade etti.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Deprem sürecinden sonra adli süreçlerin sağlıklı işlemesi konusunda Adalet Bakanlığı’nda yargı görevi yapan adliyelerin, cumhuriyet başsavcılıklarının 7 gün 24 saat esaslı çalışma yürüttüğünün altını çizen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremde yıkılan binalardan ceza soruşturmalarına konu olanların tamamına cumhuriyet başsavcılıkları tarafından adli soruşturma başlatıldığını aktardı.

Bununla beraber ceza soruşturmasına esas olmak üzere adli soruşturmalara konu olan binalardaki delil tespitlerinin de önemli ölçüde bitirildiğini belirten Bakan Bozdağ, an itibari ile Adıyaman, Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş’ta da delil tespiti işlemlerinin ceza soruşturması kapsamında tamamlandığını belirtti.

Bozdağ, deprem bölgelerinin tamamında delil tespiti yapılmaya devam edildiğini açıkladı

Bakan Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, ceza soruşturmasına konu olan binaların enkazlarının bilirkişiler ve cumhuriyet savcılarının gözetiminde delil tespiti yapılmadan kaldırılmadığını ve vatandaşların da bu konuda müsterih olmasını istedi. Şu ana kadar 7 bin 598 müstakil binada bilirkişi incelemesiyle delil tespiti yapıldığını aktaran Bakan Bozdağ, deprem bina soruşturulmalarının dökümüne bakıldığında da 612 şüpheli hakkında da adli işlem yapıldığını ifade etti. Bu 612 kişinin 184’ü hakkında tutuklama, 214’ü hakkında adli kontrol, 7’si hakkında yakalama kararı verildiğini aktaran Bakan Bozdağ, hakkında işlem başlatılan 16 kişinin de vefat etmesinden dolayı da ona göre işlem yapıldığını söyledi. Öte yandan Bakan Bozdağ, tutuklanan 184 kişiden 79’unun müteahhit olduğunu belirtirken 74’nün yapı denetim sorumlusu olduğunu, 13’nün yapı sahibi olduğunu, 18’nin de binada değişiklik yapan kişiler olduğunu açıkladı. Bununla beraber, 214 adli kontrol alanların ise 72’sinin müteahhit, 92’sinin yapı sorumlusu, 22’sinin yapı sahibi ve 28’nin de binada değişiklik yapanlar olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Bozdağ, şu ana kadar deprem bölgelerinde 351 hırsızlık vakası olduğunu ve bu vakalarla ilgili de tutuklama, adli kontrol işlemlerinin seri bir şekilde yapıldığını aktarırken, depremden sonra yağma yapılan vaka sayısının da yalnızca 4 olduğunu ve gelen diğer ihbarların da asılsız olduğunu açıkladı.

Deprem felaketinin ortaya çıkardığı sonuçların mevzuatlarını önemli ölçüde gözden geçirmeleri gerektiğinin altını bir daha çizen Bakan Bozdağ, ceza mevzuatlarını ve diğer mevzuatlarını da böylesi bir durumda cezai yaptırımlar da dahil olmak üzere işlenen suçlar ve diğer hususları içerecek şekilde de bir hazırlık yaptıklarını açıkladı. Bakan Bozdağ, yaşanan deprem felaketi sonrasında da olası suçlarla ilgili çok ağır cezalar ön gören düzenlemeler yapacaklarını duyurdu.