Bakan Çavuşoğlu'ndan 2020 değerlendirmesi! Hem Avrupa'ya hem dünyaya gerçeği gösterdik!

2020'nin son günlerine girerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yılın dış politika bakımından nasıl geçtiğini yorumladı. Atılan adımların ülkenin meşru çıkarlarının gereği olduğunu yineleyen Bakan Çavuşoğlu, amaçlarının her ülkeyi memnun etmek değil v

Gündem 30.12.2020 - 13:13 04.05.2021 - 04:23 İlan35
2020'nin son günlerine girerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yılın dış politika bakımından nasıl geçtiğini yorumladı. Atılan adımların ülkenin meşru çıkarlarının gereği olduğunu yineleyen Bakan Çavuşoğlu, amaçlarının her ülkeyi memnun etmek değil vatandaşların çıkarını gözetmek olduğunu bildirdi.

Doğu Akdeniz'de ülkenin haklı çıkarlarını koruduklarını kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'ye rağmen kararlar alınamayacağını belirtti. Bölgede Türkiye'yi görmezden gelecek herhangi bir girişimin uzun vadeli olmayacağının altını çizen Çavuşoğlu, bunu tüm dünyaya gösterdiklerini yineledi. Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de çatışma değil barışın hüküm sürmesini arzu ettiklerini kaydetti.


"Kıbrıs'ta iki devletli çözüm ön plana çıkıyor"


Kıbrıs'taki federasyon sürecinin artık masada olmadığını aktaran Çavuşoğlu, bölgede "egemen eşitlik" kavramını savunduklarını aktardı. Hem Türk tarafının hem de Rum tarafının iki devletli çözümden yana olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, ilkeli bir tutum ortaya koyamayan Rum tarafını suçladı.

"O ülkeler gerilime sebep oldu"


Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinde inişli çıkışlı bir sürecin yaşandığını kaydetti. Yunanistan, Fransa ve Rum kesiminin gerilime sebep olan ülkeler olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, AB Liderler Zirvesi'ndeki sağduyulu ülkeler sayesinde olumsuz bir sonucun çıkmadığını bildirdi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin de Avrupa'nın bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@