Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım programlarının aylık ödemeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, “ödemelerin artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız” dedi. Hesaplara ne kadar yatırılacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…

Erken EMEKLİ Olmak İsteyenler İçin ESNEK Emeklilik Sistemi Başlıyor! Erken EMEKLİ Olmak İsteyenler İçin ESNEK Emeklilik Sistemi Başlıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım programlarının aylık ödemeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, “ödemelerin artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız” dedi. Hesaplara ne kadar yatırılacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…


Yeni yılda hem memur hem de emekli maaşlarına zam yapıldıktan sonra gözler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın yaptığı destek ödemelerine çevrilmişti. Bu bağlamda Bakan Derya Yanık önemli açıklamalarda bulunarak müjdeyi verdi. Yanık, “Sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız” ifadelerini kullandı. 

1200x627-2023-sed-yardimi-ne-kadar-kac-tl-oldu-sed-odemelerine-zam-var-mi-ocak-asgari-ucret-zammiyla-sed-odemeleri-arta-1671544073985


Bakan Derya Yanık’ tan Müjde Geldi!


3 Ocak 2023 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl hem ocak ayında hem de temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına zam yapılmasının yanında asgari ücrete de zam yapılmıştı. Dolayısı ile son altı ayın enflasyon rakamları ve refah payının eklenmesi ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları o dönemde en çok merak edilen konular arasında yer alıyordu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından refah payı ile birlikte memur ve emekli maaşlarına başlangıçta %25 seviyesinde zam yapılacağını açıklasa da bir gün sonrasında bu oranı %30’ a çıkardıklarını ifade etmişti. Dolayısı ile memur ve emekli maaşlarına yapılan zamların ardından gözler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın yaptığı destek miktarlarına çevrilmişti. 


Hem iç hem de dış piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadelenin devam ettiği bugünlerde temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak ailelerin sayısının maalesef oldukça fazla olduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere birbirinden farklı birçok destek vermeye devam ediyor.

Dolayısı ile ihtiyaç sahibi aileler Bakanlığın sosyal yardımlaşma vakfına yaptıkları başvuru ile gıda, giyim, elektrik ve doğal gaz faturaları, çocuk desteği ve daha birçok alanda destek veriyor. Gerekli destek programlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar e devlet üzerinden ya da ilgili kuruma giderek başvuru tarihi içerisinde gerekli şartları sağlayarak yararlanabilecek. 

thumbs_b_c_3b52c27ba867f5a3ec5aaf2f1c945921


Sosyal Ekonomik Destek Ödemeleri Güncellendi!


Sosyal yardım programları kapsamında destekten yararlanan birçok kişi güncel rakamlar ile ilgili yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ ın sosyal yardım programlarının aylık ödemeleri ile ilgili önemli açıklaması vatandaşlar tarafından araştırıldı. 


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ocak 2023 tarihli memur maaş katsayısındaki yeni düzenleme kapsamında ödemeler ile ilgili olarak “Yaşlı ve Engelli Aylığı, Evde Bakım Yardımı ve Sosyal Ekonomik Destek ödemelerini artışlı şekilde hal sahiplerinin hesaplarına yatıracağız” açıklamalarında bulundu.

Bakan Yanık, 2023’ te tüm toplumu hedefleyen yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, sosyal hizmetlere ve yardımlara ilişkin kapasite ve hizmetlerini iyileştirmeye, ortaya çıkacak yeni zorluklara ve risklere çözümler üretmeyi sürdüreceklerini ifade etti. 


Sosyal ekonomik destek ödemelerine yapılan artış ile yaşlı aylığının 1.536 TL’ den 1.997 TL’ ye çıkarıldığını açıklayan Bakan Yanık, “Diğer yandan yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı 1.226 TL’den 1.594 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da 1.840 TL’den 2.392 TL’ye yükseldi” dedi.

Bakan Yanık sözlerine 18 yaş altında olan kişilere ödenen engelli yakını aylığının da 1.226 TL2 den 1.594 TL’ ye çıkarıldığı şeklinde devam etti. Ayrıca evde bakım yardımı ile ilgili olarak da Bakan Yanık, aylık ortalama 560 bin engelli vatandaşa Evde Bakım Yardımı yapıldığının altı çizildi. Ardından Bakan Yanık Ocak – Temmuz 2023 dönemi içinde Evde Bakım Yardımı’ nın 3.336 TL’ den 4.336 TL’ ye çıktığını da belirtti. 2022 yılında da toplam 18 milyar TL evde bakım yardımında bulundukları ifade edildi. 


Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), ile ilgili olarak Bakan Yanık, “SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL’den 3.038 TL’ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL’den 4.853 TL’ye çıkarıldı” dedi.

Bakan Yanık sözlerine, uygulanan sosyal hizmet modelleriyle düşük gelirli kişi ve ailelerin ihtiyaçlar doğrultusunda desteklerini vurgulayarak “Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz.

Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığı 1.594 TL’ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 TL’ye, Evde Bakım Yardımı 4.336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek de 3.038 TL’ye yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız” şeklinde devam etti.