Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarafından ödenen desteğe başvuran herkes yararlanabilecek. Bu bağlamda E- devlet üzerinden başvuru yapan herkes PTT’ den 1.200 TL alacak. İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarafından ödenen desteğe başvuran herkes yararlanabilecek. Bu bağlamda E- devlet üzerinden başvuru yapan herkes PTT’ den 1.200 TL alacak. İşte detaylar…


Yeni yılda memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlarında ardından desteklere de iyileştirmeler getirildi. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti harekete geçti. Başvuru yapan kişiler her ay 1.200 TL yardım alabilecek. Başvurular E- devletten yapılıp PTT’ den paralar alınacaktır. Başvuruları kaçırmak istemeyen vatandaşlar E- devlet üzerinden başvurularını tamamlamaya devam ediyor. 

sahte-para-2


PTT Üzerinden Yapılacak Ödemeler Belli Oldu!


2023 yılında memur ve emekli maaşlarına açıklanan aralık ayı enflasyon rakamı ve refah payının eklenmesi ile zam yapılmıştı. Yapılan zamların ardından gözler devletin sağladığı destek ödemelerine çevrilmişti. Bu bağlamda devletin en çok destek sağlayan ve ihtiyaç sahibi ailelerin ellerinden tutan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın yapacağı ödemeler milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. 


Yeni yılda memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlarından ardından destek ödemeleri ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık önemli açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda Bakan Yanık, sosyal ekonomik destekler ile ilgili olarak, “Yaşlı ve Engelli Aylığı, Evde Bakım Yardımı ve Sosyal Ekonomik Destek ödemelerini artışlı şekilde hal sahiplerinin hesaplarına yatıracağız” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakan Yanık, 2023’ te bütün toplumu ilgilendiren yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, sosyal hizmetlere ve yardımlara ilişkin kapasite ve hizmetlerini iyileştirmeye, ortaya çıkacak yeni zorluklara ve risklere çözümler üretmeyi sürdüreceklerini de açıkladı. 


Sosyal ekonomik destek ödemeleri kapsamında yapılan artışla ilgili olarak yaşlı aylığının 1.536 TL’ den 1.997 TL’ ye çıkarıldığını belirten Bakan Yanık, “Diğer yandan yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı 1.226 TL’den 1.594 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da 1.840 TL’den 2.392 TL’ye yükseldi” ifadelerini kullandı. 


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), ile ilgili olarak “SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL’den 3.038 TL’ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL’den 4.853 TL’ye çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan Bakan Yanık, uygulanan sosyal hizmet modelleriyle düşük gelirli kişi ve ailelerin ihtiyaçlar kapsamında desteklerini ifade ederek “Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz.

Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığı 1.594 TL’ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 TL’ye, Evde Bakım Yardımı 4.336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek de 3.038 TL’ye yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız” açıklamalarında bulundu. 

merkez-bankasindan-para-yenileme-karari-1546417376784


Başvuran Herkes 1.200 TL Alacak!


Yapılan desteklerin yanında bir de Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından terörden etkilenen vatandaşlara, yaş sınırı olmadan her ay 1. 200 TL ödeme yapılacağı açıklandı. Başvuruların da başladığı belirtilerek son günün kaçırılmaması gerektiği vurgulandı. 

Banka İşlem Yapanlara Aylık En Az 14.325 TL Ödeyeceğini Açıkladı! Para Parayı Resmen Çekiyor Dedirten Kampanya Banka İşlem Yapanlara Aylık En Az 14.325 TL Ödeyeceğini Açıkladı! Para Parayı Resmen Çekiyor Dedirten Kampanya


Bu bağlamda terörden etkilenen ve gazi yakınlarına her ay düzenli bir şekilde 1.200 TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ödeneklerden yararlanmak isteyen kişilerin E- devletten başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruların yapılmasının ardından hızlı bir şekilde geri dönüşüm alınabildiği de belirtildi. 


Yaş sınırlaması olmayan bu ödenekten yararlanmak isteyen kişiler T.C. kimlik numarası ile beraber gazi yakını olduğunu belirten evrak ile E- devlet üzerinden çıkartıldıktan sonra başvuru işlemi yapılabilir. Bu şekilde başvuru gerçekleştirilen kişiler destekten yararlanabilecek.