Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenip öğrencilerine yönelik ulaşım desteğini başladığını ve bunun için 300 milyon TL. bütçe ayrıldığını ifade etti. İşte detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenip öğrencilerine yönelik ulaşım desteğini başladığını ve bunun için 300 milyon TL. bütçe ayrıldığını ifade etti. İşte detaylar…


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destekler vermeye devam ediyor. Aile Destek Programları ile birçok ihtiyaç sahibi aile bu desteklerden yararlanıyor. Bakanlık kapsamında destekleri yürüten sosyal yardımlar genel müdürlüğü eğitim, ulaşım, doğal gaz, elektrik, çocuk ve daha birçok konuda destekler vermeye devam ediyor. 

650x344-binlerce-ogrenciye-karsiliksiz-burs-1533232770445


Bakan Derya Yanık’tan Öğrencilere Müjde!


Yeni yılın gelmesi ile birlikte en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında verilen Aile Destek Ödemelerinde zam yapılıp yapılmadığı oldu. Dolayısı ile Ocak ayı Aile Destek ödemelerinin detayları merak konusu oldu.

Bu ödemeler hane içinde kişi başına düşen gelire göre 850- 1250 TL arasında değiştiğini ifade edebiliriz. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından birçok kalemde maaşların değiştiğini belirtebiliriz. Bu bağlamda aile destek ödemelerinde de değişiklik olup olmayacağı araştırılıyor. 


Aile Destek ödemelerinin ocak ayında ne kadar alınacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün hem memur hem de emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağını açıkladı. Zam oranları son altı aylık enflasyon rakamları ve refah payının eklenmesi ile netleşti diyebiliriz. 


Aile Destek Programlarına başvuru yapacak kişilerin şartları sitede yer almaktadır. Bu bağlamda, “ Türk vatandaşı olmaması, mavi Kart sahibi olması, yerleşim adresinin yurt dışında olması, 18 yaşından küçük olması, hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

paradk-rDvb_cover

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur” ifadeleri kullanılmıştır.

Ayrıca “Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir” şeklinde bilgi de verilmiştir.

62074cd845d2a0c0140e02ba


300 Milyon TL Bütçe!


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destekler vermeye devam ediyor. bu bağlamda başvuru tarihlerini vatandaşların yakından takip etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Bakan Derya Yanık, desek programı kapsamında sosyal yardım yararlanıcısı evlerde bulunan öğrencilere eğitim süreçleri açısından katkı yapacaklarını da açıkladı.


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Sosyal yardım faydalanıcısı hanelerde bulunan yaklaşık 400 bin ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencimiz için ulaşım giderlerinin karşılanmasına yönelik destek programımız başlıyor. Bunun için yaklaşık 300 milyon TL bütçe ayırdık.

IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak! IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak!

Öğrencilerimize 2023 yılı için vereceğimiz desteğin üst limit tutarı 750 TL. Bu destek programı ile öğrencilerimizin yılda iki defa gidiş-dönüş ulaşım giderleri karşılanacak. Söz konusu program ile ailesinden farklı bir ilde eğitim gören ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerimizin şehirlerarası ulaşım giderlerine destek olacağız” ifadelerini kullandı.


Bakan Yanık sözlerine, “Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin eğitim hayatlarına daha rahat devam edebilmeleri için bütün tedbirleri almaya devam ediyoruz. Öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir. Bu programımız ile öğrencilerimize ve ailelerine destek olmayı ve onlara katkı sağlamayı sürdüreceğiz” şeklinde devam etti.