Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin bor üretiminde sayılı ülkeler arasına girdiğini belirtti.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bor üretimi faaliyete geçti. Gerçekleşen bu bor üretimiyle ilgili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez açıklamasında “Ülkemiz, yıllık 100 ton kapasiteye sahip olan bor karbür tesisiyle, dünyadaki sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Dünya çapında bu ürünü üreten 4 ülke bulunuyordu. Artık Türkiye, 5’inci olarak bu ülkelerin arasında yer alıyor” ifadelerine yer verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın iş birliğiyle, Eti Maden ve SSTEK şirketlerinin ortaklığında kurulan Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi açıldı. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Bandırma yerleşkesinde gerçekleşen açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Yapılan açılış töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşma yaptı. Bakan Fatih Dönmez yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili duyduğu üzüntüyü ifade etti. Bakan Dönmez; Devletimizin, depremden etkilenen illerin yeniden yapılandırılması ve vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için tüm gayretiyle çalıştığını dile getirdi.

"Devletimiz, depremlerin meydana geldiği tarihten bu yana yaraları sarmak için tüm imkanlarını sarf ediyor. Biz de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak çalışma arkadaşlarımızla birlikte bölgedeydik. Bugünden sonra da her zaman bölgede olacağız. Depremin ardından oluşan elektrik ve doğal gaz iletim ve dağıtım hatlarındaki sıkıntılar giderildi. Elektrik ve gaz arzında an itibarıyla herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Yeniden kurulacak bölgelerdeki altyapı çalışmalarıyla ilgili hazırlıklara da başladık. Yaşadığımız acı ve üzüntü bizlere, ülkemiz, memleketimiz ve geleceğimiz için daha fazla çalışma, daha fazla üretme ve gayret etme sorumluluğu yüklüyor.”

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son 20 yıl içerisinde enerji ve tabii kaynakların her alanında ciddi ilerlemeler olduğunu dile getirdi. Bor cevherinde yürütülen katma değerli ürün yaklaşımı sayesinde bu ürünün değerini 2 bin kat arttırdıklarını ifade etti. Aynı zamanda Bakan Dönmez, bu durum için gerekli olan teknoloji ve AR-GE altyapısının da kurulduğunu belirtti.