Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki illere 500 adet çeşit konstrüksiyon okul yapılacağını açıkladı.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde bulunan bilgilere göre; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesiyle ilgili incelemelerini sürdürürken ‘eğitimde normalleşme seferberliği’ konusundaki çalışmalarını ifade etti.

Bakan Özer, okulların inşasının hızla tamamlanması ve bu konuda kalıcı çözümlerin ortaya konması için tüm gayretleriyle çalıştıklarını ifade ederek şu açıklamalarda bulundu; "Depremden etkilenen bu bölgelere 500 adet yeni, çelik konstrüksiyon sabit okul yapılacak. Yeni okullarımızla birlikte hızlı bir şekilde bölgeyi takviye edeceğiz. Bu konuda yürütülen projenin son aşamasına geldik. Okullar kalıcı olacak ve kaldırılmayacak.”

Okulların, yeni nesil teknoloji altyapısıyla inşa edileceğini ve depreme karşı korumalı olacağını belirten açıklamada; "18 milyon 750 bin öğrencimiz eğitim öğretimine devam ediyor. Şu anda deprem bölgesindeki 4 ilde 861 bin öğrencimizin de eğitim ve öğretim görebilmesi için tüm imkanları seferber ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. Bakan Özer, yaptığı açıklamanın devamında; "Bu projedeki amacımız, çocuklarımızın psikoeğitimini sağlamak ve bu anomali durumdan hızlıca kurtulabilmeleri için gerekli olan eğitimi sunmak.  Öğrenci ve öğretmenin buluştuğu yer bizim için okuldur. Bu duruma bağlı olarak çadır veya konteyner de olabilir” şeklinde konuştu.

Bunun yanında, depremden etkilenen 10 ilde LGS ve YKS sınavına girecek öğrenciler için oluşturulan destekleme ve yetiştirme kurslarında uzman öğretmenlerin, öğrencilere destek için görev yaptığı ifade edildi. Bölgede bulunan halk eğitim merkezlerinde, 39 bin 736 kursiyer için kumaş, makine ve her türlü ihtiyaca Millî Eğitim Bakanlığı olarak destek verileceğini ifade etti.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Adıyaman’da 2 bin 588 prefabrik konut inşa ediliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Emlak Konut iş birliği ile 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan veya hasar gören vatandaşlar için 325 dönümlük bir alana prefabrik konut inşası yapacak.

Yapılacak olan ‘prefabrik kent’ yaklaşık olarak 12 bin depremzede için geçici barınma imkânı sağlayacak. Prefabrik evlerin içerisinde sıcak su, mutfak, banyo bulunacak ve yaz- kış oturulabilecek şekilde tasarlanacak. Konutlar 1+1 şeklinde 25 metrekareden oluşuyor ve kentin içerisinde spor alanları dahil olmak üzere kültür komplekslerine kadar pek çok sosyal imkân da yer alacak.

AFAD koordinasyonunda yapımı süren konutların hızlı bir şekilde teslim edilebilmesi için yaklaşık 1000 işçi görev alıyor. Proje kapsamında, prefabrik konutlar alan koordinatörü olarak görev yapan inşaat mühendisi Emel Köse, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Mühendis Köse, yaptığı açıklamalarda şu ana kadar 100 adet konutun iç donanımıyla hazır hale getirildiğini ve AFAD’a 10 gün içerisinde teslim edilmesini planladıklarını ifade etti.