Bankacılık sektöründeki sıkıntıların devam edeceğine dair düşünceler, küresel piyasalarda endişe yarattı.

Özellikle ABD’de son haftalarda ortaya çıkan bankacılık krizleri, küresel yatırımcıların endişelenmesine sebep oldu. Konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED’in çarşamba günü yapacağı, para politikası açıklaması tüm dikkatleri üzerine çekti.

ABD’de başlayıp Avrupa’da devam eden bankacılık krizlerinde son olarak; İsviçre bankası USB’nin Credit Suisse’i satın alacağı duyuruldu. Ekonomik krizin içerisinde olan Credit Suisse, USB tarafından 3 Milyar İsviçre frangına yani 3,3 milyar dolara satın alınacak. Konuyla ilgili acıkama yapan İsviçre Merkez Bankası, UBS'nin Credit Suisse'i satın almasını desteklediğini ve bunun için 100 milyar franklık likidite sağlanacağını ifade etti.  Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası ve 5 büyük merkez bankasından ortak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; var olan ABD doları, swap hattı düzenlemeleriyle birlikte likiditeyi artırmak için adım atıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamanın devamında; ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları, swap hatlarının etkinliğini artırmak için 7 gün vadeli işlemlerinin haftalık yerine günlük olarak yapılması konusunda anlaştığını bildirdi. Analistler konuyla ilgili, UBS'in Credit Suisse'i satın almasına karşın piyasalarda endişelerin devam etiğini vurguladı. UBS'in kredi risk priminin, gerçekleştirilecek olan satın alma işleminin ardından yaklaşık 50 baz puanında yükseldiğini açıkladı. Analistler, bankacılık sektörüyle ilgili gelişmelerin yakından takip edileceğini belirtti. Çarşamba günü gerçekleşecek olan FED toplantısı öncesinde belirsizliklerin artmasının, fiyatlamaları zorlaştırdığını ifade etti.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Borsa güne düşüşle başladı

Analistler, bankacılık sektöründe meydana gelen sıkıntılar sebebiyle küresel pay piyasalarındaki endişenin negatif bir şekilde öne çıktığını belirtti. Konuyla ilgili olarak tüm dikkatler, ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü yapacağı Para Politikasına çevrildi.

Borsanın açılışında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 16,86 puan ve yüzde 0,33 değer kaybederek 5.119,58 puan oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,92, holding endeksi yüzde 0,28 azalma gösterdi. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,60'la spor, en çok gerileyen sektör ise bankacılık oldu. Cuma günü, düşüş eğiliminde seyreden BIST 100 endeksi, yüzde 1,78 azalışla 5.136,44 puandan kapandı.