Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşlara beklenen müjdeyi verdi. Bakan Dönmez, elektrik ve doğal gazda şubat ayında %16 oranında indirim olacağını ifade etti. İşte detaylar…

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşlara beklenen müjdeyi verdi. Bakan Dönmez, elektrik ve doğal gazda şubat ayında %16 oranında indirim olacağını ifade etti. İşte detaylar…


Bakan Dönmez, vatandaşların yakından takip ettiği doğal ve elektrik indirimi için müjdeyi verdi. Bu bağlamda elektrik ve doğal gazda şubat ayında %16 oranında indirim olacağı belirtildi. Bakan Dönmez’ in açıklamaları araştırılmaya başlandı. 

httpswww.e-manisa.comkimliginiz-yaninizdaysa-hemen-basvurun-yarin-2-500-tl-dogalgaz-yardimi-hesabinizda-iste-sartlar


Bakan Fatih Dönmez’ den Müjde!  


Renksiz, havadan hafif, kokusuz ve yanıcı olan doğal gaz, büyük yoğunluğunu oluşturan metan dışında etan ve propan gibi hafif moleküler hidrokarbonlardan oluşur. Hafif hidrokarbonların yanında az miktarda ağır hidrokarbonlar, helyum, azot, karbondioksit ve hidrojen sülfür de içerdiğini biliyoruz. 

Türkiye’ de doğal gazın sektörel dağılımına baktığımız zaman %32 oranında konut, %27 oranında sanayi, %25 oranında dönüşüm/çevrim sektörü, %10 hizmet sektörü, %4 oranında petrol rafinerileri, geri kalanı ulaşım ve diğer sektörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte taraftan ülkelere göre doğal gaz kaynak dağılımı açısından baktığımızda Rusya, Katar, İran, ABD ve Türkmenistan  zengin doğal gaz rezervlerine sahiptir diyebiliriz.

Türkiye açısından baktığımız da ise Türkiye enerji talebini karşılamakta yaklaşık %74 oranında dışa bağımlı olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda Türkiye’ nin enerji stratejisinin çok yönlü yapısı ve enerjide dışa bağımlılığı bu alanda uluslararası ilişkilerin önemini arttırdığını ifade edebiliriz.

15 milyon 555 bin emekliye 100 bin TL ödeme verileceği açıklandı! Nakit ihtiyacı olan emekliler alabilecekler! 15 milyon 555 bin emekliye 100 bin TL ödeme verileceği açıklandı! Nakit ihtiyacı olan emekliler alabilecekler!


Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye, enerji arz güvenliğini sağlamak için kaynak çeşitlendirmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye enerjide bölgesel ticaret merkezi olmayı ve bölgesel ve küresel enerji güvenliğine katkıda bulunmayı da amaçlamaktadır. Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi ülkeler de enerjide dışa bağımlı olduğundan dolayı alternatif enerji kaynaklarına yönelmiştir.

Bu bağlamda hem enerji arz güvenliğini sağlama hem iklim değişikliği ile mücadele hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflemektedir. Dolayısı ile hem Türkiye hem de AB üyesi ülkeler alternatif enerji kaynakları olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. 

indir-11


Şubat Ayında Elektrik ve Doğalgazda İndirim!


Türkiye gibi enerjisinin çoğunluğunu ithal eden ülkeler son zamanlarda alternatif enerji kaynakları olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Ayrıca Türkiye doğalgaz tedarikinin çoğunluğunu Rusya’ dan sağlamaktadır.

Geçtiğimiz yıl Rusya’ nın Ukrayna’ yı işgal etmesi ile enerji fiyatlarında özellikle AB üyesi ülkelerde oldukça arttı. Hatta AB’ nin Rusya’ ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımlar karşısında Rusya’ da enerji kesintisine giderek bölgede enerji krizine yol açtı. Dolayısı ile enerji fiyatlarında artışlar yaşandığından AB hem alternatif enerji kaynaklarına hem de farklı tedarikçilere yönelmişti. 


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gaz indirimi ile ilgili olarak “2-3 aydır uluslararası piyasalarda bir miktar gevşeme var. Sanayici ve büyük tüketicilere maliyet bazlı fiyatlandırma yapılıyordu. Gerileme olunca yansıtıyoruz. Büyük tüketiciler ve sanayiciler şu an bir miktar daha indirimli almış olacaklar. Şubat başı itibarıyla doğal gazda yüzde 16, elektrikte bunun yansıması yüzde 13 ile 16 arasında değişir. Elektrik borsasındaki serbest fiyatları izleyeceğiz" ifadelerini kullandı.


Bakan Dönmez sözlerine “Enerjinin büyük oranda yerli kaynaklar, yerli insan kaynağı ile üretimi olmazsa olmazımızdır. 6 yıl önce milli enerji ve maden politikamızı açıklarken güçlü bir niyet beyanında bulunmuştuk. Bugün açıkladığımız strateji belgesindeki birçok hususu hayata geçirdiğimizi görüyoruz. Sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 13 ile 16 arasında indirim yapmıştık.

2022 kasım ayından buyana sanayinin kullandığı doğal gazda toplam yüzde 24 ile yüzde 38 oranında bir indirim gerçekleşmiş oldu. Enflasyonda bir düşüşe yol açmasını bekliyoruz. Bir diğer indirim de elektrikten geldi. Serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatlarını 2022 aralık ayında 4800 olarak belirlemiştik. 4200’e indirilmiştir.

Yeni bir düzenleme ile 4200 liradan 3600 liraya düşürmüş olduk. Böylece serbest piyasadan elektrik alan büyük sanayi kuruluşlarımız maliyetlerinde yüzde 15’lere varan oranda bir düşüşten yararlanmış olacaklar. Fiyatlardaki düşüş seyrederse mart ayı içerisinde de bir indirim söz konusu olabilir” şeklinde devam etti.