Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremzedelere taşınma ve kira yardımı açıklaması yaptı. Yapılan açıklamanın detayları merak konusu oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremzedelere taşınma ve kira yardımı açıklaması yaptı. Yapılan açıklamanın detayları merak konusu oldu.

Sahibinden Sitesi Hacklendi mi? Sahibinden Sitesinde Binlerce Kullanıcının Verileri Ele Geçirildi!S Sahibinden Sitesi Hacklendi mi? Sahibinden Sitesinde Binlerce Kullanıcının Verileri Ele Geçirildi!S


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde iki büyük deprem meydana geldi. Yaşanan deprem felaketinin ardından binlerce insan can kaybetti. Can kayıplarının yanında birçok yaralı da sağ kurtarıldı. Öte taraftan binlerce insan evsiz kalırken çevre illere göç etti. Bu bağlamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum taşınma ve kira yardımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

MiConv.com__depremzede-yardim-basvuru-detaylari-nelerdir-ne-kadar-odeme-yapilacak-WFUY


Bakan Kurum Açıkladı!


Geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem ile on ilimizi etkilemiştir. Yaşanan deprem felaketinin ardından birçok insan can verirken aynı zamanda birçok kişi de evsiz kaldı. Türkiye’ nin dört bir yanından bölgeye yardımlar yağarken aynı zamanda uluslararası destekler de yapıldı. 


Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Osmaniye ve Kilis illerinde yaşanan deprem felaketinden kaynaklı OHAL ilan edilmiştir. Yaşanan depremde binlerce insan ölürken binlercesi de yaralı bir şekilde kurtarıldı. Öte taraftan binlerce insan da evsiz, işsiz ve ailesinden birçok kişi kaybettiğinden yalnız kaldı. Depremden sağ kurtulan kişilere birçok destek ve yardım yapılmaya başlandı. 

view


Depremzedelere Taşınma ve Kira Yardımı!


6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen iki büyük deprem felaketinin ardından insanlar birçok şeyini kaybetti. Aynı zamanda evsiz kalanlar ise devletten destek ve yardım talebinde bulundu. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremzedelere taşınma ve kira yardımı ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremzedelerin taşınma ve kira yardımı ile ilgili olarak “bu depremde de seferberlik ruhuyla hep birlikte ilk andan itibaren yaptığımız çalışmaları aynı azimle sürdürmeye devam edeceğiz. Üst yapıyı yaparken altyapı çalışmalarını yürüteceğiz.

Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz ve bağlı kurumlarımızla süreci yürütüyoruz. Yıkılmış binalarımızın alanlarını inceledik ve kararlarımızı aldık. Devletimiz, depremin hissedildiği 11 ilimizdedir. Konutlarımızı yapmak suretiyle vatandaşlarımızın canını ve malını teminat altına alacağız. Konteyner alanlarının kurulum sürecini yürütüyoruz. Malatya'da da hasar tespit devam ediyor.

577 bin 689 bina incelendi, 2 milyon 665 bin bağımsız bölüme tekabül ediyor. 56 bin 80 binayı ağır hasarlı olarak tespitini yaptık. Malatya'da da 10 bin 300 bina ağır hasarlı ve yıkık olarak tespit edildi. Toki konutlarımızın hepsi sapasağlam ayaktadır. 1 milyon 180 bin konut dimdik ayaktadır. Şu anda da konutlar nasıl sağlam durduysa, 11 ilimizde Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet dönüşümünü yapıyoruz. 

Bir alanın depremsellik açısından uygunluğuna mikro bölgeleme etüt raporuyla çalışmalarımızı yapıyoruz. Jeofizik uzmanlarımızla birlikte seçtiğimiz alanlarda etüt yaparak çalışmalar yürütülmektedir. Depremin ağır hasar gördüğü il ve ilçelere yönelik de ayrıntılı etütler yapmak suretiyle çalışmaları da yürütüyoruz. 

Yeni imar planları hazırlığını yürütüyoruz. Kat yüksekliklerini de kısıtlayacak imar planı çalışmalarını bakanlığımız belediyelerimizle yürütmektedir. Yıkılmış binaların fay hatlarına uzaklığı dikkate alınmadığı, sıvılaşma sebebiyle yıkıldığı yerlerde yıkımın daha fazla olduğunu görüyoruz. 

1 milyon 180 bin konutumuz nasıl ayakta kaldıysa, yeni konutlarımızda bu anlayışla yürütüyoruz. Enkazları şehrin çeperinde belirlediğimiz alanlara taşıyoruz. Tüm malzemelerin dönüşümünü altyapıda kullanmak üzere belediyelerimize tahsis edeceğiz. Asbestli demirleri ayrıştıracağız, geri dönüşüme gidecekler varsa süreci yürüteceğiz. Taşınma, kira yardımı yeni evler yapılana kadar verilecektir” ifadelerini kullandı.