Bakan Kurum, İstanbul için planladıkların rezerv konutların temelini 22 Nisan’da atacaklarını açıkladı

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

İstanbul’da kentsel dönüşüm projesi ile ilgili yapılan açıklamada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “Biz 1,5 milyon riskli konutumuzun 500 bin tanesini neredeyse oraya yapacağız. Kalan 500 bin konutumuz ile de uydu kentler oluşturacağız. Bunun da ilk aşaması olan 10 bin konutun temelini de sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile atmaya başlayacağız.

Bakan Kurum, ilk 10 bin konutu 22 Nisan’da yapmaya başlayacaklarını açıkladı

Habertürk’te katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını cevaplayan Kurum, İstanbul için planlanan kentsel dönüşüm projesi hakkında açıklamalarda bulundu:

“Biz 2013 yılıydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın oluşturduğu ‘bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız’ sloganı ile İstanbul Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. Bire bir yıkılan yapıların yüzde 96,4’ü 99 öncesinde yapıldığını tespit ettik. Ak Parti’nin iktidara gelmesi ile birlikte ilk iş yapı denetim düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yapılan binaların bilimi kullanarak denetim ve düzenlemelerini yaptık. Deprem yönetmeliklerini tam tamına 3 kere değiştirdik. Yapı denetim ile birlikte toplamda 1 milyon 200 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. Yalnızca İstanbul’da 695 bin adet konut dönüştürüldü bizim dönemimizde. Bu çalışma halen İstanbul'un 39 ilçesinde devam ediyor. Bu iradeyi daha da güçlendirerek acil olarak yenilenmesi gereken 1,5 milyon konutu dönüştürmemiz gerekiyor.

Biz 1,5 milyon risk taşıyan konutumuzun 500 bin tanesini direkt olduğu yerde inşa edeceğiz. Kalan 500 bin ile de uydu kentler kuracağız. Bunun da ilk temelleri olan 10 bin konutu ayın 22’since Cumhurbaşkanının teşrif etmesi ile yapacağız. Anadolu ve Avrupa yakasında planlarımızı yaptık. Esenler ’in kuzeyinde Başakşehir sınırlarında, Sultangazi ile Başakşehir arasında askeri alan bulunuyor. MSB ile protokolümüzü gerçekleştirdik. Bu alanı rezerv olarak kullanıma açacağız. Belirlenen alanda rezerv konutlarımızın temelini atmaya en kısa zamanda başlayacağız. Anadolu yakasında Tuzla, Pendik, Maltepe’de belirlediğimiz alanlar var. Hepsi askeri alan değil. O alanlarda projelerimizi yaptıktan sonra, vatandaşlarımızı aşama aşama bu bölgelere taşıyacağız. Tabi ki bütün bunları vatandaşlarımızın rızası ile gerçekleştireceğiz.”