Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremin 50’inci gününde Adıyaman’da 53 bin 830 konutun temelinin atıldığını kaydetti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım gösterdiği Adıyaman Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu temel atma töreninde, depremin meydana getirdiği hasarları ortadan kaldırmak ve yaraları sarmak için milletin sinesine koşan ve birliğin teminatı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün seyitlerin diyarı olan Adıyaman’da olduğunu ifade etti.

Depremin etkisini yaşayan ve acıları yaratan yalnızca 11 kentin olmadığını bu acıyı 85 milyonun yaşadığını aktaran Bakan Murat Kurum, istisnasız herkesin her gecenin bir sabahı, her karanlığın da bir aydınlığı olduğuna yürekten inandığını ifade ederken, daha önceki günler Kahramanmaraş’ta ve Hatay’da, bugün de Adıyaman’da şehirlerinin yeniden ayağa kalktığını da vurguladı. Adıyaman’ın yeni yüzyılı yeniden yükseldiğini işaret eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, baştan başa tüm Anadolu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde güçlü ve büyük Türkiye’yi inşa ettiğini belirtti.

Bakan Kurum, depremin 50’inci gününde Adıyaman’da 53 bin 830 konutun temelinin atıldığını söyledi

Aynı acıların yeniden yaşanmaması için 81 ilin tamamında dönüşüm seferberlikleri içerisinde olduklarının altını çizen Bakan Murat Kurum, deprem bölgelerinde yeni yuvalar için 15’inci günde ilk sözleşmeleri imzaladıklarını ve 46’ıncı günde Kahramanmaraş’ta, 47’inci günde Hatay’da temelleri attıklarını söyledi ve bugün de 53 bin 830’a ulaşan yuvaların harcını da depremin 50’inci gününde Adıyaman’da kardıklarını belirtti.

Türk milletinin ve Adıyaman’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde gece gündüz demeden çalışacaklarına şahit olmalarını isteyen Bakan Murat Kurum, depremden etkilenen tüm ailelerin de sıcak yuvalarına kavuşuncaya kadar deprem bölgelerinde olacaklarını söyledi. Bakan Kurum, ‘Gölbaşı’nın yüzünü yeniden güldüreceğiz. Ulu Cami’nin gözyaşını dindireceğiz’ ifadelerini kullanarak 365 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da seçilme ihtimalinde yeniden bölgeye gelerek vatandaşlara evlerini teslim edeceklerini de söyledi.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Bakan Murat Kurum, insanların evlerine girene ve çocukların da okuluna neşeyle gidene kadar kendileri için herhangi bir dinlenme durumunun söz konusu olmadığını konuşmasına eklerken, Adıyaman’ın da yeniden umutla, türkülerle ve şiirlerle dolana kadar kendilerine rahat olmadığını söyledi. Ayrıca Bakan Murat Kurum, tüm deprem bölgelerinin, 11 ilin, ilçelerinin ve köylerin Anadolu hilali gibi yükselene kadar kendilerine durmanın olmadığını da belirtti.