Bakan Soylu'dan AİHM'in Demirtaş kararına tepki: O bir terörist!

Son dört yıldır tutuklu olarak hapiste tutulan HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) bir karar vermişti. Mahkemede bulunan 17 üyeden 15'i, Demirtaş'ın salıverilmesi yönünde oy kullanmıştı.

Gündem 24.12.2020 - 11:28 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Son dört yıldır tutuklu olarak hapiste tutulan HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) bir karar vermişti. Mahkemede bulunan 17 üyeden 15'i, Demirtaş'ın salıverilmesi yönünde oy kullanmıştı. Türkiye'nin Demirtaş'a 60 bin 400 euro tazminat ödemesi yönünde karar alınmıştı. Polonyalı Krzysztof Wojtycze ve Türk hakim Saadet Yüksel ise karara karşı çıkmıştı.


"İtalya'da kayyum atanırken iyi, konu Türkiye ise kötü"


Başkent Ankara’da "İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı"na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu karara ser tepki gösterdi. İtalya'da da belediye başkalarının yerine kayyum atandığını hatırlatan Soylu, konu Türkiye olunca çifte standardın devreye girdiğini belirtti.Terör tehlikesinin Avrupa'yı da tehdit ettiğini kaydeden Soylu, kıtadaki gizli Türk düşmanlığından dem vurdu. Bakan Soylu Avrupa'nın, evrensel hukuk kurallarını sadece başka ülkelere değil kendilerine de uygulamaları gerektiğini söyledi.

Soylu: "Demirtaş bir terörist"


Terör örgütü PKK aleyhine açıklama yapmaktan kaçınan Demirtaş'ın bir terörist olduğunu yineleyen Soylu, Demirtaş'ın teröristlere destek verdiğini belirtti. Soylu, AİHM'in Demirtaş hakkında aldığı kararın anlamsız olduğunu ve kendilerini bağlayıcı niteliğinin bulunmadığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın "kendi adamlarını koruduğunu" kaydetmiş ve Demirtaş kararının kendilerini ilgilendirmediğini belirtmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@