Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada önemli ifadelere yer verdi. Bakan, EYT'de staj mağduriyeti olarak tanımlanan konuya da değindi. Öte yandan yaş sınırlamasının olup olmayacağını da bizzat kendisi açıkladı.

EYT için düzenlemeler devam ediyor. Önlerinde birkaç opsiyon olduğunu belirten Bakan Bilgin, bunların değerlendirileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak değerlendirmelerle birlikte EYT'nin en son şeklini alacağını söyledi. Şu an için netleşmiş bir şeyin olmadığını ancak çeşitli isteklerin değerlendirilerek bir karar verileceğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

EYT'de Yaş Sınırı Olacak mı?

EYT'lilerin yakından takip ettiği bir diğer konu ise elbette yaş sınırıydı. EYT'de ilk etapta kaç milyon kişinin emekli olabileceği ve bunun yaş sınırı ile belirlenmesi konusu gündemdeki yerini koruyor. Bakan Vedat Bilgin, yaş sınırının kuvvetle ihtimal olabileceğini söyledi. Dolayısıyla kaç yaşından itibaren EYT'liler emekli olabilecek bunun yanıtını en kısa sürede alacağız.

EYT Ne Zaman Çıkacak?

EYT düzenlemesinin 2023'e sarktığını biliyoruz. TBMM'den geçmesi beklenen düzenlemenin, Meclis tatile çıktıktan sonra 2023 yılına kaldığı anlaşıldı. Ocak ayında EYT konusu netleşirse Şubat ayından itibaren maaş ödemeleri başlayabilir. Dolayısıyla gözler Şubat 2023'e çevrilmiş olacak. Milyonları yakından ilgilendiren bu gelişmede EYT'liye sağlanacak maaş imkanı ve dahası da önem taşıyor. Gerçekten de beklentileri karşılayacak bir emekli maaş tablosu mu yayınlanacak bunu da göreceğiz.

EYT Staj Mağduriyeti ve Çıraklık

EYT'de en çok konuşulan konulardan biri de staj sürelerinin normal sigorta süresine eklenmemesinden ötürü EYT'li olanlar. Bakan Vedat Bilgin, bu konuda oldukça net konuştu. Bu durumun staj mağduriyeti olmadığını ve staj süresinin çalışma süresiyle bir tutulmaması gerektiğini söyledi. Çünkü stajın eğitim olduğuna dikkat çekti. İş akdi ile aynı olmamasından ötürü EYT kapsamına alınmayacağı netleşti.