Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, depremzede çocuklara süt annelik yapmak isteyen annelerin Bakanlığa başvurabileceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin karşısına çıkarak kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı! TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı!

Depremzede çocuklarla ilgili de konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, depremin başından beri depremzede çocuklarla ilgili milletin teyakkuza geçtiğini ve bu teyakkuzdan bir tanesinin de bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin olduğunu söyledi. Henüz anne sütü emen bebeği olan annelerin de bu dayanışma içerisine girdiğini ifade eden Bakan Yanık, süt anneliğin ve süt emzirme konusunun İslam inancında hassas bir konu olduğunun da altını çizdi.

Depremzede olan çocuklara süt annelik yapmak isteyen kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunabilirler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, çok ile anne arasında ebeveyn çocukla kardeş arasında kardeş ilişkisi kurduğunu ifade ederken rastgele emzirmelerin olmamasının da son derece önemli olduğunu da ekledi. Bakan Yanık, sütü sağıp çocuğa göndererek emzirme yaşanmamasına dikkat ettiklerini ifade ederken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu kaydı da tutabileceğini daha önce açıkladığını hatırlattı.

Öte yandan çocukların beslenmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Bakan Yanık, hassasiyete binaen de rastgele olmamasının gerektiğinin de altını çizdiklerini söyledi. Süt annelik ve emzirme durumunun takip edilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Yanık, süt annelik yapmak isteyen ya da emzirmek isteyenlerin böyle bir arzusu olması durumunda kişilerin Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı’na müracaat edebileceklerini de ekledi. Bakanlık olarak gerekli çalışmayı hazırladıklarını aktaran Bakan Yanık, konuşmasını ‘Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı olmaya hazırız’ diyerek tamamladı.