Deva Partisi Lideri Ali Babacan, deprem bölgesinde yapılacak 500 bin konutu 6 ay içerisinde tamamlayabileceklerini söyledi.

Halk TV’de İsmail Küçükkaya ve Bengü Şap Babaeker’in sorularını yanıtlayan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, depremle ilgili yorumlarda bulundu. Yaşanan deprem felaketi sonrasında yapılacak olan yeniden inşaya ilişkin Deva Partisi Lideri, inşaatın en basit şey olduğunu ve 1 yılın da inşaat için uzun bir süre olduğunu söyledi. Önümüzün yaz olduğunu dile getiren Ali Babacan, anahtarların Eylül ayında teslim edilebilecek şekilde evlerin inşa edilebileceğini söylerken iyi organizasyonun ve parayı isabetli harcamanın öneminden bahsetti. Ayrıca Deva Partisi lideri, iş bilmezlik yapılmasından dolayı da bu inşaatların 1 yıl sürdüğünü, 1 yıl içerisinde 250 bin konut sözü verdiklerini ifade ederken ‘Biz 6 ayda 500 bin konutu bitirir, aynı paraya da iki misli konut yaparız’ sözlerini kullandı.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Hem iç kaynakla hem de bir miktar döviz kaynağı ile Türkiye’nin yeniden inşası mümkün olacak

Bunun yanı sıra Deva Partisi Lideri Ali Babacan, Türkiye’nin yeniden inşasının iç kaynak kullanımı ile ve aynı zamanda da bir miktar döviz kaynağı ile mümkün olabileceğini belirtti. Babacan, Türkiye’nin içeride kaynağının olduğunu ifade ederken israfın önlenmesi durumunda ve faizi düşürme durumunda büyük bir kaynak oluşabileceğini aktarırken, depremin getirdiği zorlukları aşmak için aynı zamanda da dövize ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Halk Tv’de konuşan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, inşaatın döviz demek olduğunun altını çizerken döviz kaynağının da yalnızca kredi olarak olmadığını bu kaynağın sermaye olarak da ülkeye girebileceğinden bahsetti. Aynı zamanda Ali Babacan, Konut Finansman Kurumu’na 1 ayda ne kadar sermaye var ise toplanmasının önemli olduğunun altını çizerken, bunun hiç ama hiç mesele olmadığını da işaret etti. Gerekli dövizin sağlanamaması ihtimalinde ödemelerin dengesinin krize yol açabileceğini ifade eden Deva Partisi Lideri Babacan, 1999 depreminden sonra hükümetin döviz bulamadığı için önce 2000 yılının Kasım ayında sonra da 2001 yılının Şubat ayında Türkiye’nin büyük bir kriz yaşadığını da dile getirdi.