Bakanlık son dakika duyurdu! Devlet annelere 12,979 TL'lik nakdi destek veriyor, hemen başvuru yapın! Anneler için sağlanan destek paketinin detayları haberimizde…

Anneler için beklenen karar nihayet çıktı. Çalışan anneler doğum yaptıktan sonra devlet tarafından ödenen birtakım sosyal desteklerden faydalanmak imkanı buluyordu. Anneler uzun zamandan beri beklediği müjdeli bir habere daha ulaştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile anneler için artık yeni bir sosyal destek kalemi daha oluşturuldu. Hiçbir koşul aramadan yeni doğum yapmış olan annelere devlet tarafından 12,979 TL'lik destek ödenecek.

bakanlik-son-dakika-duyurdu-devlet-annelere-12979-tllik-nakdi-destek-veriyor-hemen-basvuru-yapin-5

Yeni doğum yapmış kadınlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen destek kalemlerine bir yenisi daha eklendi. Anneler doğum yaptıktan kısa bir süre sonra işlerine geri dönmek çocuklarını bakıcı ya da kreşe göndermek zorunda kalıyordu. Ancak devletin sağladığı sosyal olanaklar sayesinde artık doğum yapmış olan kadınlar hemen işe dönmek mecburiyetinde olmayacak. Devlet tarafından ödenen yardımlardan faydalanabilecek olan anneler, doğum yardımı, süt parası gibi birçok farklı kalemden ödeme alabilecek. Peki devlet tarafından annelere ödenen yardımlar nasıl alınır? Süt parası kime verilir? Doğum yardımı ne kadar 2021?

bakanlik-son-dakika-duyurdu-devlet-annelere-12979-tllik-nakdi-destek-veriyor-hemen-basvuru-yapin-3

ÇALIŞAN ANNELER HEMEN YARARLANABİLİYOR

Çalışan annelere devlet tarafından yeni bir sosyal yardım kampanyası başlatıldı. Bugüne kadar annelere doğum parası, emzirme ödeneği, süt parası gibi birçok farklı kalemde ödeme yapılıyordu. Annelere destek ödemelerinin 2021 yılında da devam edeceği açıklandı. Yardımlardan faydalanmak isteyen annelerin Öncelikle SGK müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor. Birçok çalışan anne ise devlet tarafından oluşturulan bu yardım kalemlerinden haberdar olmadığı için destek ödemelerinden faydalanamıyor.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

bakanlik-son-dakika-duyurdu-devlet-annelere-12979-tllik-nakdi-destek-veriyor-hemen-basvuru-yapin-2

DESTEK ÖDEMELERİNDEN SADECE ÇALIŞAN ANNELER Mİ YARARLANABİLİR?

Devlet tarafından doğum sonrası bütün anneler için sağlanan yardım ve destek ödemeleri Herkes için geçerlidir. Anneler doğum parası almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine e-devlet üzerinden tıklayarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Doğum sonrası süreçte çalışan anneler ek bir ücret alıyor ancak çalışmayan annelere de süt parası ve doğum yardımı gibi ödeme kalemlerinden ödeme yapılıyor.

bakanlik-son-dakika-duyurdu-devlet-annelere-12979-tllik-nakdi-destek-veriyor-hemen-basvuru-yapin-1

ANNELERE VERİLEN DESTEK ÖDEMELERİ NELER?

Çalışan annelere devlet tarafından birçok farklı kalemde destek ödemesi yapılıyor ve toplam ödeme tutarı 12 bin liradan fazla oluyor. Devlet tarafından verilen destek ödemeleri ne göre annelerin doğumdan sonra alacakları yardım kalemleri ve tutarlı ve şu şekilde; Doğum yardımı 300 TL, Emzirme ödeneği 225 TL, Iş görmemezlik 8904 TL, yarı zamanlı çalışma ödeneği 3550 TL.

Birçok çalışan anne doğum sonrası kendisine sağlanan sosyal destek ödemeleri ve ayrıcalıklardan habersiz olduğu için kısa süre içerisinde işlerine geri dönmek istiyor. Ancak yeni doğum yapmış kadınlara sağlanan bu avantajlar sayesinde doğumun hemen ardından çocuğu kreşe ya da bakıcıya göndermek gerekmiyor. Anneler devletin sağladığı bu ödeme kalemlerinden faydalanarak uzun süre çocuğu ile birlikte vakit geçirme imkanı elde ediyor.