Sağlık Bakanlığı yeni bir son dakika duyurusu yayınlandı. 3.doz BioNTech aşısı yaptıran ve üzerinden 3 ay süre geçen kişiler için 4 doz aşı randevuları açıldı.

Koronavirüs salgınına karşı en büyük silah olan aşılama Türkiye'de hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile birlikte Geçtiğimiz günlerde üçüncü aşılar başlamıştı. Sağlık Bakanlığı bu defa da 4. doz için karar verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada 3 doz BioNTech aşısı yaptıran ve Aşılamanın üzerinden 3 ay süre geçen vatandaşlar için 4. doz randevularının açıldığını duyurdu. 4. doz aşı olmak isteyen vatandaşlar Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden randevularını alarak aşılarını yaptırabilecek.

1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı! 1 Mart Altın Fiyatları Rekor Tazeledi! Gram Altın Kuyumcularda Kalmadı!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son teması takibi rehberine göre 3 ay öncesinde hatırlatma durdu olan vatandaşların pozitif vaka ile temas etmeleri halinde karantinaya alınmayacakları belirtilmişti. Hatırlatma dozu olmayan vatandaşların eksik aşılı sayılacağı ve bu nedenle karantinaya alınacağı bildirilmişti. Sağlık Bakanlığı Bugün yeni bir duyuru daha yayınlayarak 3 BioNTech aşısı olan ve üzerinden 3 ay süre Geçmiş olan vatandaşlar için 4. doz aşı randevularının açıldığını duyurdu.

bakanliktan-4-doz-biontech-asisi-icin-flas-karar-3-ay-gecenler-icin-randevular-acildi-3

BioNTech 4. doz zorunlu mu?

Açıklama sonrasında vatandaşlar ise BioNTech 4. doz aşı zorunlumu sorusunun yanıtını aramaya başladı. Aşı için herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi aşıları tam olan vatandaşlar pozitif vaka ile temas etseler dahi Karantina altına alınıyor. Ancak aşıları tamamlanmayanlar pozitif vaka aile temasları olması halinde karantinaya girmek zorunda kalıyor.

Türkiye'de aşılamada son durum

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'de aşılamada Son duruma ilişkin bilgiler de açıklandı. 10 Şubat 2022 Perşembe günü saat 15.51 itibariyle toplam 143 milyon 627 bin 102 doz aşı yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama hızlı bir şekilde devam ediyor. Özellikle Omicron varyantı sonrasında koronavirüsün yayılma hızı artsa da aşılı olan vatandaşlar da ölüm hızı düşüyor.