Bakanlıktan açıklandı! Ev hanımı emeklilik başvurusu yapacakları ilgilendiriyor. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği ev hanımlarına emeklilik hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan haber geldi. Devletten 3’de 1 ödeneğin karşılanması ile ev hanımları için emeklilik mümkün olacak. Peki, ev hanımı emeklilik başvuruları başladı mı? 2023 devlet destekli ev hanımı emeklilik ne zaman başlıyor? Ev hanımları emekli olma şartları neler? 

Ev hanımlarına emeklilik müjdesini ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Bununla ilgili çalışmaların yapıldığını belirtmesinin ardından konuya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, açıklık getirdi. İşte detaylar... 

ev hanımı emeklilik başvurusu 2023

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

EV HANIMLARINA DEVLET DESTEKLİ EMEKLİLİK 

Ev hanımlarına devlet destekli emeklilik hakkı sağlanacak. Bununla ilgili gelen açıklamalarda devlet desteğinin yapılacağı da belirtildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı açıklamada “Emeklilik ile ilgili çalışmalara ev hanımları da dahil edildi. İlerleyen günlerde bununla ilgili çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Ev hanımları için emeklilik hakları devreye sokularak devletten 3’de 1’i oranında ödeme karşılanacak.” ifadelerine yer verdi. 

Devlet prim desteğinin olacağı ev hanımı emekliliği için Bakan Derya Yanık, “Ev hanımlarına emeklilik için yapılan çalışmalar devletin aileye, sosyal ve kamusal alanda da ne kadar çok önem verdiğini gösteren bir projedir. Çerçevesi hazırlanan projede özellikle annenin aileye ekonomik anlamda katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Devletin en önemli gayesi, hiçbir vatandaşın sosyal güvenlik sisteminin dışında kalmamasıdır.” açıklamasını yaptı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:  

ev hanımı erken emeklilik şartları 2023

“Her vatandaşın sosyal güvencesi olması adına yaptığımız çalışmalara ev hanımlarını da dahil ettik. Devlet olarak emeği kolaylaştırmak, emeklilik sistemine düşük primli olan vatandaşları ve kadınları eklemek istedik. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarla primlerin 3’de 1’inin de devlet tarafından karşılanmasına karar verildi. Böylece teşviki kolaylaştıracağız.”