Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangın ile ilgili olarak bizzat Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan "Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla söndürüldü." açıklaması tepki çekti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'ın "Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla söndürüldü." açıklaması sonrası yapılan tepki yorumlarında (yarı şaka yarı ciddi şekilde) akıllara "ya talimat gecikseydi", "ya talimat verilmeseydi" gibi sorular geldiği söylendi.

İstanbul Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi'nde bulunan Yaşlı Bakımevi'nde 4 Ağustos'ta çıkan yangın büyük bir alana yayılırken, bina ise duman altında kalmıştı. İstanbul Valiliği ise bu arada, 104 hastanın başka hastanelere sevk edildiğini, yangında ölen ya da yaralanan olmadığını açıklamıştı. Ancak olay bir açıklama ile "skandal" olarak gündemde yer aldı.

Balıklı Rum Hastanesi'nde büyük yangın! Alevler hızla büyüdü: Hastalar tahliye edildi - Son Dakika Flaş Haberler

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Balıklı Rum Hastanesi'ndeki yangınla ilgili soruşturma başlattığını duyururken, yangının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Yüksek Askeri Şura kararlarını açıkladığı basın toplantısındaki ifadeleri şaşkınlık yarattı.

Kalın, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla olaya müdahale edildi. Valiliğimiz İçişleri Bakanlığımız yangını kontrol altına aldılar" demesi sonrası açıklamsı ve ifadesi ile eleştiri yapmuruna tutuldu.

İbrahim Kalın, tam olarak şu ifadeleri kullanmıştı;

Son dakika: Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi'nde yangın! Hastalar tahliye edildi

"Sebebi henüz tespit edilemeyen nedenden dolayı Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi'nde yangın meydana geldi. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla olaya müdahale edildi. Valiliğimiz İçişleri Bakanlığımız yangını kontrol altına aldılar. 80'e yakın hasta diğer hastanelere sevk ediliyorlar.

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?

Bakımları yapılmaya devam edilecek hastaların. Acil durum karşısında bakıma muhtaç hastalarımızın mağdur olmaması için tedbirler alındı. Hastanenin restorasyon çalışmaları ivedilikle yapılacaktır."