Maryland eyaleti başsavcılığı, Baltimore Başpsikoposluğu’na bağlı kilisede 156 rahibin 80 yılda 600’den fazla kişiye cinsel taciz ve fiziksel işkence yaptığını açıkladı.

Baltimore Başpiskoposluğu’nun cinsel istismar skandalı hakkında Maryland eyaleti başsavcılığı tarafından yayınlanan raporda, son 80 yılda 156 rahibin 600’den fazla kişiye cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı. Raporda, rahipler arasındaki yaygın cinsel istismar ve kilisenin sessiz suç ortaklığı ayrıntılarına da yer verildi. Eyalet Başsavcısı Anthony Brown, raporun açıklanmasının Maryland’de bir hesaplaşma ve hesap verme günü olduğunu belirtti. Brown, soruşturmanın başladığı tarihten bu yana yüzlerce kişiyle görüşüldüğünü ve 1940’lara kadar varan yüzbinlerce belgenin incelendiğini söyledi. Raporda adı geçen rahipler ve kilise liderlerinden birçoğunun hayatta olmadığına dikkat çeken Brown, başpiskoposluğun ihlallerinin en geniş ölçüde ifşa edilmesinin bir miktar hesap verebilirlik getirebileceğini ve başkalarını öne çıkmaya teşvik edebileceğini umduklarını dile getirdi.

Baltimore Başpsikoposu William Lori de skandalın büyük zararları hatırlattığını belirterek, raporda yer alan istismarın ayrıntılı anlatımlarının şoke edici ve ruhları yakıcı olduğunu ifade etti. Lori, yapılan istismarların doğruluğunu kabul ederek özür diledi ve konuyla ilgili iyileşmeler için destek taahhütünde bulundu. Başpiskopos, kilisenin sorumluluklarını değiştirmeye ve ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Maryland Başsavcılığı, soruşturmadaki belgelerin çoğunun büyük jüri aracılığıyla elde edilmesi nedeniyle raporun yayımlanması için mahkemeye başvurmuştu. Baltimore Şehir Mahkemesi de dün raporun bazı bölümlerinin kesilerek yayımlanabileceğine karar verdi. Bu skandal, ABD’deki Katolik Kilisesi’nin cinsel istismar skandallarıyla ilgili son yıllardaki en büyük olaylarından biri olarak değerlendiriliyor.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay