Yunanistan Leopard tankı ve S-300 hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermeme kararı aldı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Yunanistan parlamentosunun ulusal savunma ve dışişleri komitesinin toplantısında yaptığı konuşmada, sahip oldukları modernize edilen Leopard 2A6 tanklarını ve S-300 hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya vermeyeceklerini açıkladı. Panagiotopoulos, “Yunanistan, Ukrayna’ya Leopard 2A6 tanklarını göndermeyecek. Birkaç zırhlı personel taşıyıcı gönderdi, birkaçını daha gönderecek. Farklı kalibredeki mühimmat gönderdi. Fazlalıklarımız olacaksa yardım ederiz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Savunma Bakanı’nın Yunanistan’a geleceğini belirten Panagiotopoulos, herhangi bir istekte bulunması durumunda imkanlarının dahilinde yardım etmeye hazır olduklarını ancak kendi savunmalarını zayıflatabilecek hiçbir şey veremeyeceklerini vurguladı. Panagiotopoulos ayrıca, Türkiye ile ikili ilişkilerin şu anda daha iyi olduğunu, ancak silahlara ilişkin planlarının değişmediğini de söyledi. Son zamanlarda ülkelerinin sıkça ziyaret eden ABD Senatosu heyetine de net koşulları tekrarlama fırsatı bulduklarını belirten Panagiotopoulos, ulusal güvenliklerine yönelik tehditleri dikkate alarak, savunmalarını güçlendiren adımlar atacaklarını ifade etti.

Öte yandan, Ukrayna’nın Rusya ile yaşadığı gerilim ve sınır ötesi çatışmalar nedeniyle birçok ülke, Ukrayna’ya askeri yardım sağlama sözü vermişti. Ancak Yunanistan’ın sahip olduğu Leopard tanklarının Ukrayna’ya verilmeyeceği açıklaması, bu sözlere bir istisna olduğunu gösteriyor.

Yunanistan, Ukrayna’nın NATO’ya üye olmadığı ve askeri ittifakta birçok üye ülke ile de bir sınırı olmadığı gerekçesiyle, bu konuda daha temkinli bir tutum izliyor. Ayrıca, Yunanistan’ın Türkiye ile olan ilişkileri de bu kararı etkileyebilir. İki ülke arasındaki geçmişteki gerilimler, Yunanistan’ın Ukrayna’ya silah yardımında bulunmaktan kaçınmasına neden olabilir. Öte yandan, Ukrayna, Rusya ile yaşadığı gerilim nedeniyle sınırında askeri hareketlilik yaşanırken, birçok ülke, Ukrayna’yı desteklemek amacıyla askeri yardımda bulunuyor. NATO da Ukrayna’ya destek vermek amacıyla bazı adımlar atmıştı. Ancak Yunanistan’ın Ukrayna’ya silah verme konusunda çekingen davranması, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği açısından önemli bir adım olabilir. Ukrayna, Rusya ile uzun süredir süren krizden dolayı savunma kapasitesini artırmak için Batılı ülkelerden askeri teçhizat talep ediyor. Ancak, Rusya’nın yakın coğrafyasında bulunması ve NATO’ya üye olmaması nedeniyle, Batılı ülkeler arasında Ukrayna’ya silah yardımı konusunda farklı görüşler bulunuyor. Türkiye ile Yunanistan arasındaki askeri gerilim, son yıllarda artan bir trend izliyor. İki ülke arasındaki anlaşmazlıklar, özellikle Ege Denizi’nde doğal kaynakların paylaşımı konusunda yaşanıyor. Bu gerilim, Türkiye’nin Ukrayna’ya silah yardımı konusunda aktif rol oynamasına neden olabilir.

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

Yunanistan’ın Ukrayna’ya Leopard tankı vermeyi reddetmesi, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin sınırlı olduğunu gösteriyor. Ancak, Yunanistan’ın Ukrayna’ya askeri yardım konusunda çekingen davranması, iki ülke arasındaki askeri gerilim nedeniyle değil, stratejik çıkarları nedeniyle de olabilir. Bu durum, Ukrayna’nın askeri teçhizat ihtiyacının karşılanması konusunda diğer Batılı ülkelerin daha aktif rol oynamasını gerektirebilir.